Nowy numer 48/2020 Archiwum

Legnica. Kleryk z posługą lektoratu przejdź do galerii

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski: - Powiedzą: "Potrzebujemy czegoś innego! Przestań gadać!". Ty jednak nie przestawaj.

W sobotę 29 lutego w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy jeden z kleryków uczynił kolejny krok na swojej drodze do kapłaństwa. Alumn 3. roku seminarium przyjął posługę lektoratu, dzięki której będzie mógł m.in. czytać słowo Boże w trakcie liturgii oraz przewodniczyć niektórym nabożeństwom.

Sobotniej Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, który w homilii przytoczył fragment księgi Izajasza „Krzycz na całe gardło, nie przestawaj! Podnoś głos twój jak trąba!” (Iz 58,1), przyrównując posługę lektoratu do posługi proroka.

Hierarcha zwrócił się do kleryka: - Olku, musisz być takim źródłem, które się nie wyczerpie. Wtedy ludzie, którym będziesz czytał słowo Boże staną się tymi, którzy odbudują prastare zwaliska, ruiny. One powstają wszędzie tam, gdzie nikt nie chce słuchać i każdy chce robić po swojemu - tłumaczył biskup. - Życzę ci tego, byś miał w sobie postawę służenia. Nie bał się nieustannie chodzić i głosić. Dzisiaj świat jest zakręcony. Słucha się wszystkiego, tylko nie słów Boga. Powiedzą: „Potrzebujemy czegoś innego! Przestań gadać!”. Ty jednak nie przestawaj - zachęcał bp Kiernikowski.

- Dziękuję wszystkim i proszę o modlitwę, bym dalej trwał w drodze kroczenia za Chrystusem, odwiecznym Słowem Ojca - powiedział na zakończenie uroczystości Aleksander Soból. Jak wyglądały jego przygotowania? - Cała formacja nastawiona jest na stopniowe przygotowywanie do poszczególnych posług. Bezpośrednim przygotowaniem były jednak rekolekcje od Środy Popielcowej - tłumaczy kleryk.  

Na sobotniej uroczystości obecna również była rodzina Aleksandra, siostry klaryski oraz cała wspólnota seminaryjna. Po Eucharystii znalazł się czas na pamiątkowe zdjęcia.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama