Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zmarł ks. Piotr Dębski [aktualizacja]

W pierwszy piątek Wielkiego Postu odszedł do Pana kapłan znany z wielkiej miłości do muzyki.

Legnicka Kuria Biskupia informuje, że w godzinach południowych odszedł do Pana ks. dr Piotr Dębski.

Wieczne odpoczywanie racz mu dać, Panie!

O szczegółach uroczystości pogrzebowych poinformujemy później.

Ksiądz Piotr Dębski święcenia prezbiteratu otrzymał w legnickiej katedrze 28 maja 1994 r., kończąc tym samym swoją formację i studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej i uzyskując tytuł magistra teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.

W 2000 r. ukończył studia w Instytucie Muzykologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, zdobywając tytuł magistra. W 2001 r. ukończył podyplomowe studia teologiczne z zakresu liturgiki w Instytucie Pastoralnym KUL, uzyskując tytuł licencjata (licencjat naukowy). Od roku 2000 prowadzi wykłady i ćwiczenia z muzyki kościelnej w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej. W tym samym roku rozpoczął pracę dydaktyczną w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Legnicy. Obowiązki asystenta przy Katedrze Liturgiki i Muzycznej Kultury Kościoła na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu podjął w 2001 roku.

W trakcie kapłańskiej posługi m.in. pełnił funkcję referenta ds. muzyki kościelnej Legnickiej Kurii Biskupiej, prowadził wykłady na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, prowadził prace badawcze nad zabytkowym instrumentarium organowym Dolnego Śląska, dyrektorował Diecezjalnemu Instytutowi Muzyki Kościelnej w Legnicy, był adiunktem w Katedrze Liturgiki, Homiletyki i Kultury Muzycznej Kościoła w Instytucie Teologii Pastoralnej Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Był też członkiem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych i wielkim popularyzatorem muzyki organowej, współtworząc m.in. festiwale Muzyka Dawnych Mistrzów w Krzeszowie.

Szczegóły uroczystości pogrzebowych:

3 marca (wtorek), godz. 19.30 - wprowadzenie ciała do kościoła pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach,
godz. 20 - Msza św. żałobna pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Marka Mendyka; po Mszy św. modlitewne czuwanie przy zmarłym;

4 marca (środa), godz. 10.30 - wprowadzenie ciała do kościoła pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach
i Różaniec w intencji zmarłego, 11.00 - oficjalne pożegnania i przemówienia, 11.30 - Msza św. pogrzebowa i obrzędy ostatniego pożegnania pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego; bezpośrednio po Mszy św. indywidualny przejazd na Nowy Cmentarz Komunalny w Jeleniej Górze-Cieplicach przy ul. Krośnieńskiej 58 i dalsza część ceremonii pogrzebowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama