Maluteńka wieś na kilka godzin stała się miejscem wielkiego wspominania zapomnianych bohaterów podziemia antykomunistycznego.
W piątek 28 lutego w Popielówku i tamtejszym kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz na placu do niego przylegającym odbyły się uroczystości upamiętniające uczestników podziemia antykomunistycznego.
O godzinie 10 ks. Erwin Jaworski, proboszcz parafii z Lubomierza do której należy Popielówek, rozpoczął Eucharystię. - Dzisiaj będziemy się modlić w intencji Ojczyzny także tych, którzy dla tej właśnie Ojczyzny, gotowi byli poświecić wiele a nawet wszystko. Teraz modlimy się o ich zbawienia a więc osiągnięcie tej naszej niebieskiej Ojczyzny - powiedział kapłan.
Historia obchodów święta Żołnierzy Wyklętych jest równie niezwykła co ciekawa. Przed trzema laty podczas porządkowania kościoła znaleziono sztandar. Jego wygląd przypominał te, które posiadali żołnierze Armii Krajowej. Odkrycie połączono z odkrytymi polskimi napisami na niemieckiej tablicy pamiątkowej, która upamiętniała niemieckich mieszkańców Popielówka poległych na frontach I wojny światowej.
Dzięki historykom IPN odkryto historię powojennego Popielówka, dzięki któremu miejscowość otrzymała nieformalną nazwę "Wsi Żołnierzy Wyklętych". Otóż w 1947 roku w miejscowości została założona tajna antykomunistyczna organizacja o nazwie Żandarmeria Sił Podziemnych. Założyli ją byli żołnierze Henryka Flame, antykomunistycznego dowódcy walczącego z komunistami na Zaolziu. Jego oddział w szczytowym okresie liczył sobie ponad 300 żołnierzy.
W Popielówku w Żandarmerii działał m.in. Tadeusz Pietryka "Sokół". Bezpieka wpadała na trop spiskowców i po aresztowaniu, usłyszeli oni wyroki. Pietryka dostał 15 lat z czego odsiedział 5 lat i 7 miesięcy. Po zwolnieniu aż do swojej śmierci, która nadeszła w 2010, mieszkał w Popielówku. W latach 90. XX wieku został uhonorowany kilkoma odznaczeniami w tym dyplomem od św. Jana Pawła II.
Podczas uroczystości grób Tadeusza Pietryki został odznaczony biało-czerwoną tabliczką w ramach akcji „Ojczyzna swoim bohaterom”. W ten sposób w województwie dolnośląskim przedstawiciele IPN oraz wojewody upamiętniają bohaterów walczących o niepodległość Ojczyzny.
W liturgii wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych, władz gminnych, szkół, w tym klas o profilu mundurowym, i środowisk patriotycznych. Po Mszy świętej odbył się III Bieg im. Tadeusza Pietryki a także odsłonięcie tablic (jednej przy kościele a drugiej przy domu, w którym zawiązano Żandarmerię) poświęconej wydarzeniom sprzed 70 lat.