Nowy numer 2/2021 Archiwum

Diecezja. Przed beatyfikacją

Już za tydzień pierwsze spotkanie z serii wykładów przygotowujących diecezjan do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego

Wyższe Seminarium Duchowe wraz z Wydziałem Duszpasterskim zapraszają do wzięcia udziału w „Diecezjalnym przygotowaniu do beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia”.

- 7 czerwca będziemy obchodzić w Warszawie beatyfikację Prymasa Tysiąclecia i to jest główny motyw organizacji cyklu wykładów i filmów o tym wielkim pasterzu i Polaku. Warto sobie uświadomić fakt, że kard. Stefan Wyszyński zmarł w 1981 roku, tak więc dla wielu osób jest znany jedynie z zasłyszanych opinii jako wybitna postać historyczna albo z racji jego powiązań ze św. Janem Pawłem II. W związku z tym, przygotowując się do beatyfikacji, proponujemy kilka spotkań i filmów, poprzez które będziemy chcieli wydobyć na światło dzienne głębię życia duchowego Prymasa i jego umiłowanie Kościoła, przenikliwość w ocenie kontekstu społecznego i kulturowego ówczesnej Polski oraz niezłomność w obronie człowieka przed zgubnymi ideologiami - tłumaczy ks. dr Piotr Kot, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 24 lutego o godz. 17.00 w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy (wejście od pl. Orląt Lwowskich). Prelekcję pt. „Prymas Tysiąclecia a sprawa ziem zachodnich – w służbie jednania” wygłosi prof. dr hab. Kazimiera Jaworska (PWT Wrocław), będzie można tez zobaczyć film „Zawód: Prymas Polski”. Wstęp na prelekcje i projekcje jest bezpłatny.

Kolejnymi wykładami i projekcje:

24 marca o godzinie 17.00 - Anną Rastawiecka z Instytutu Prymasa Stefan Wyszyńskiego, "Kardynał Stefan Wyszyński - droga do świętości". Film:   „Złodziej w sutannie”.

20 kwietnia, prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy, „Prymas niezłomny”. Film „Prymas w Komańczy”.

11 maja abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski wygłosi prelekcję „Na straży prawdy - Prymas Tysiąclecia pomiędzy wczoraj i dziś człowieka”. Film „Prymas - trzy lata z tysiąca”.

Wydział Duszpasterski zajmuję się też koordynacją wszelkich wyjazdów na beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego do Warszawy, która odbędzie 7 czerwca tego roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama