Nowy numer 13/2024 Archiwum

Krzeszów. Święty Walenty

W piątek można pojechać do patrona osób z chorobami psychicznymi, którego relikwie znajdują się w naszym diecezjalnym sanktuarium.

Od piątku 14 lutego, a więc liturgicznego wspomnienia św. Walentego aż do niedzieli 16 lutego krzeszowska bazylika mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP szczególnie zaprasza w swoje progi, ponieważ w tym czasie będzie można podziwiać relikwiarz z doczesnymi szczątkami św. Walentego.

Relikwie te są na co dzień umieszczone w ołtarzu św. Jadwigi Śląskiej w Mauzoleum Piastów Śląskich, które znajduje się za ołtarzem głównym krzeszowskiej bazyliki.

Jak tłumaczą przewodnicy po byłym opactwie cystersów, a obecnie głównym sanktuarium diecezji legnickiej, kult św. Walentego nie jest charakterystyczny dla cystersów, choć oczywiście pod jego wezwaniem wznosili również świątynie, czego przykładem jest Lubiąż. W przypadku Krzeszowa nie ma żadnych wzmianek o historycznym kulcie św. Walentego w opactwie. Pozyskanie przez opata Petrusa II Keylicha jego relikwii nie było więc działaniem planowym. Razem ze św. Walentym przywieziono również relikwie św. Fortunata. Dokument potwierdzający ich autentyczność datowany jest na 4 lipca 1685 r. Odręczny dopisek na jego odwrocie poświadcza ich przywiezienie na Śląsk. 8 listopada 1790 r. autentyczność relikwii potwierdził ówczesny sufragan wrocławski Anton Ferdinand von Rothkirch und Panten. Ze względu na lakowe pieczęcie opata Petrusa, możemy stwierdzić, że to właśnie w 1790 r. relikwie św. Walentego zostały umieszczone w kaplicy św. Jadwigi w krzeszowskim Mauzoleum Piastów.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy