Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pomóżcie znaleźć bohaterów!

Kibice Miedzi Legnica apelują - powiedzcie nam, gdzie są pochowani żołnierze Armii Krajowej i Sybiracy.

Grupa kibiców znana jako Stara Wiara 1988 zaapelowała do mieszkańców Legnicy, ale i innych zainteresowanych tematem, by skontaktowali się z nimi, jeżeli na cmentarzu komunalnym w tym mieście mają pochowanych krewnych, którzy walczyli w Armii Krajowej bądź byli zesłańcami na Syberii. Kibice chcą upamiętnić te osoby, które, jak mówi Jacek Kaczmarczyk ze Starej Wiary, są dla nich bohaterami. – Chcemy je upamiętnić i uczyć innych pamięci o ich trudnych losach – mówi legniczanin.

To nie pierwsza taka inicjatywa kibiców „miedzianki”. Od kilku dobrych lat korzystają oni ze spisu powstańców wielkopolskich, który stworzył Czesław Kowalak, nieżyjących już Honorowy Obywatel Miasta. Każdego roku w rocznicę wybuchu powstania kibice upamiętniają zniczami oraz modlitwą wszystkich 28 powstańców. – Chcielibyśmy też to uczynić z żołnierzami Armii Krajowej oraz osobami, które przeszły przez Sybir. Niedawno zorganizowaliśmy szukanie grobów, bo na części są informacje, że dana osoba była właśnie w AK bądź w Związku Sybiraków. Szliśmy kwatera po kwaterze i szukaliśmy takich grobów. Znaleźliśmy kilkanaście, ale jesteśmy pewni, że jest tutaj takich osób o wiele, wiele więcej. Dlatego prosimy o kontakt i informację, w którym miejscu spoczywają państwa przodkowie. Mój numer telefonu to 695 230 923 – mówi J. Kaczmarczyk.

Przy okazji kibice zapraszają na upamiętnienie trzech wielkich rocznic: powstania Armii Krajowej, pierwszego zrzutu Cichociemnych oraz wielkiej wywózki Polaków na Sybir. Odbędzie się ono już za tydzień, tj. 16 lutego o godzinie 14.00 przy kaplicy pogrzebowej na legnickim cmentarzu komunalnym przy ul. Wrocławskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama