Nowy numer 2/2021 Archiwum

Poznają nas po spracowanych dłoniach

Dwóch dojrzałych mężczyzn i mężów rozpoczęło formację, która być może już za rok doprowadzi ich do święceń diakonatu stałego. To pierwszy taki przypadek w diecezji legnickiej.

W niedzielę 26 sty- cznia w Diecezjalnym Centrum Formacji w Opolu dwóch żonatych mężczyzn rozpoczęło oficjalną formację kandydacką do przyjęcia święceń diakonatu stałego. Pierwszym jest Wojciech Dąbrowski, który pochodzi z Wałbrzycha, ale po święceniach będzie służył w Jaworze, drugi zaś to Dariusz Bak, który mieszka w Jeleniej Górze i tutaj też będzie służył po przyjęciu święceń.

Kandydaci

Przyjęcie w poczet kandydatów panów Wojciecha i Dariusza formalnie stworzyło pierwszą w historii diecezji legnickiej sytuację, w której dorośli mężczyźni, którzy nie szykują się do przyjęcia święceń prezbiteratu, otrzymają od Kościoła święcenia diakonatu. Dotychczas diakonami zostawali w naszej diecezji tylko alumni Wyższego Seminarium Duchownego, dla których był to naturalny etap formacji kapłańskiej.

Tu sytuacja jest inna. Diakon może sprawować wiele funkcji sakramentalnych i liturgicznych. Głosi wiernym słowo Boże, ma również prawo do nauczania i napominania wiernych. Ponadto diakon może udzielać chrztu, przechowywać i rozdawać Komunię św., błogosławić w imieniu Kościoła związki małżeńskie, a także przewodniczyć obrzędom żałobnym i pogrzebowym. W odróżnieniu od kapłana nie będzie mógł jednak odprawiać Mszy św. i słuchać spowiedzi.

W rozmowie opublikowanej w sierpniu zeszłego roku na łamach „Gościa Legnickiego” ks. dr Tomasz Czernik, odpowiedzialny z ramienia biskupa legnickiego za przygotowanie kandydatów do przyjęcia święceń diakonatu, wskazywał: − Tym, co mnie najbardziej ujmuje w całym działaniu wokół diakonatu, jest to, że to nie ja ich szukałem, ale to oni mnie znaleźli. Ja tylko byłem na to otwarty. Urzeka mnie też ich ogromne pragnienie zostania diakonem. Oni poważnie traktują to jako powołanie, czują, że to Bóg ich do tego wzywa. Jest dla mnie zaskakujące, że my jako księża czasami mocno teoretyzujemy, zabiegamy, dwoimy się i troimy po ludzku, a Pan Bóg po cichu robi swoje i powołuje ludzi – mówił ks. Czernik.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama