W Muzeum Regionalnym w Chojnowie ks. Mariusz Rosik mówił o relacjach chrześcijaństwa i judaizmu.
W sobotę 11 stycznia w Muzeum Regionalnym w Chojnowie z referatem pt. „Kościół a Synagoga (30-313 po Chr.). Na rozdrożu” wystąpił ks. prof. Mariusz Rosik. Wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu starał się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób z jednej religii zwanej judaizmem biblijnym wyłoniły się dwie: judaizm rabinistyczny (współczesny) i chrześcijaństwo.
Prelegent podzielił wykład na 5 części, które miały stanowić teologiczne „kości niezgody” między Żydami, a chrześcijanami. Elementy te odpowiadały cechom oraz nauczaniu Jezusa Chrystusa. Jego Bóstwo, misja mesjańska, a także zastąpienie Świątyni Jerozolimskiej i składanych tam ofiar jedną Ofiarą Krzyża i Eucharystią były dla Izraelitów nie do przyjęcia. Przesunięcie święta z soboty na niedzielę również nie spotkało się z ich aprobatą.
- Gdybyśmy jeszcze 80 lat temu poszukali przyczyn rozdzielenia się Kościoła od Synagogi, to najprawdopodobniej wyczytalibyśmy, że w pewnym momencie z religii judaizmu rozwinęła się boczna gałąź w postaci chrześcijaństwa – mówił ks. Rosik.
Wykładowca tłumaczył następnie, że ok. 40 lat temu obraz ten uległ pewnej modyfikacji, bowiem uznano, że drogi judaizmu biblijnego rozeszły się w dwóch kierunkach, którymi miały być judaizm rabiniczny i chrześcijaństwo. Radykalną zmianę w myśleniu miały przynieść natomiast ostatnie lata: – Badania ostatniej dekady ukazują zupełnie inny, wręcz szokujący obraz: to chrześcijaństwo ma stanowić bezpośrednią kontynuację religii Starego Testamentu, a Żydzi odrzucający Jezusa tworzą boczną gałąź judaizmu biblijnego w postaci judaizmu rabinicznego – mówił prelegent.
Mówca powoływał się przy tym m.in. na Synod w Jawne w 90 r.n.e., gdzie miano odrzucić grecką wersję tłumaczenia Starego Testamentu oraz na odnalezioną w 2012 r. starożytną kamienną stelę (tablicę) „Objawienie Gabriela”, z której odczytujemy, że mesjaszowi zapowiedziano mękę, śmierć i zmartwychwstanie.
W trakcie wykładu „Kościół a Synagoga (30-313 po Chr.). Na rozdrożu” zaprezentowano książkę ks. Rosika o tym samym tytule. Po zakończonej prelekcji padły liczne pytania od zgromadzonych. Spotkanie podsumował dyrektor Muzeum Regionalnego w Chojnowie Mariusz Garbera, który zapowiedział kolejne spotkanie z profesor wywodzącą się z tego miasta na marzec.