Nowy numer 48/2020 Archiwum

Pod nowym dachem

Światowej sławy zabytek w Kamiennej Górze czeka remont na niespotykaną skalę.

Kościół na górce, duży kościół – tak o świątyni pw. Matki Bożej Różańcowej mówią miejscowi. Znawcy sztuki i miłośnicy historii z całej Europy znają go pod nazwą „kościół łaski”. Ostatnie ekspertyzy potwierdziły, że jego więźba dachowa niebezpiecznie obniżyła się w pewnym momencie o prawie pół metra. Ksiądz Piotr Smoliński, proboszcz wspólnoty, uspokaja i tłumaczy, że chociaż nie grozi nam katastrofa budowlana, nie ma już czasu do stracenia i trzeba jak najszybciej rozpocząć remont.

– Na tę chwilę nie grozi nam zawalenie się konstrukcji. Inspektor budowlany nie widzi powodu, żeby zamykać kościół. Niemniej już teraz, natychmiast trzeba działać i szukać pieniędzy na remont, ponieważ skoro więźba dachowa zaczęła się obniżać, to znaczy, że jest już na tyle „zmęczona”, że remont dachu jest koniecznością. Mówiąc kolokwialnie – dach siada. Nie w jednym miejscu, ale w wielu – centymetr, kilka centymetrów. A że jest to potężna konstrukcja, bo połać dachu liczy 2 tys. m kw, to i finalny efekt jest taki, że cały dach trzeba wymienić – mówi proboszcz.

Remont dachu to jednak eufemizm. Według budowlańców w grę wchodzi tylko jedna opcja – rozebranie poszycia dachowego i całej więźby dachowej, zbudowanie jej od nowa i pokrycie dachu nowymi materiałami. Eksperci oszacowali, że całość prac pochłonie ponad 1 mln złotych.

– Zastanawialiśmy się na przykład nad częściową rozbiórką i częściowym pokryciem papą, ale po pierwsze – konstrukcja jest kopułowa, a więc nie da się rozebrać tylko części i postawić tylko części, a po drugie – przykrywanie papą na czas remontu i szukanie pieniędzy w tym czasie tylko podwoi koszty. Nie mamy więc wyboru i najmądrzejsze wydaje się rozebranie i postawienie nowej konstrukcji dachowej – mówi ks. Piotr.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama