Nowy numer 48/2020 Archiwum

Nie marnuj, obdaruj!

O tej akcji warto pamiętać. Nadmiaru dobrej żywności, która została po świętach, nie trzeba wyrzucać. Można włożyć ją do lodówki. Na dworze.

Pod koniec roku przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Legnicy na ul. Przemysłowej 5 powstała legnicka jadłodzielnia. Nie jest to jednak stołówka dla osób bezdomnych, ale zwykła-niezwykła lodówka, dzięki której mieszkańcy z nadmiarem jedzenia mogą przekazywać żywność osobom, którym jej brakuje.

Inicjatorami akcji są Ullie Schaffter i Piotr Paweł Budzianowski. Ich pomysł powstał na podstawie tego, co zauważyli w innych miejscowościach. – Kiedy leżałem w szpitalu, miałem dużo czasu na myślenie. Przeglądałem różne strony w internecie i doszedłem do wniosku, że taka lodówka jest tutaj potrzebna. 11 grudnia zorganizowaliśmy z Piotrem akcję „Mikołaj dla bezdomnych i potrzebujących”, na której pojawiło się blisko 300 osób. Wtedy postanowiliśmy nie przekładać otwarcia jadłodzielni na 2020 rok, ale zdążyć jeszcze przed końcem kalendarza – mówi U. Schaffter, Niemiec, który mieszka w Legnicy od 20 lat.

Akcja została w mieście przyjęta z dużym entuzjazmem. W trakcie naszej krótkiej wizyty przed legnickim MOPS-em spotkaliśmy rodzinę, która przyszła zostawić potrzebującym cały worek jedzenia. − Mamy trochę rzeczy. Są grzybki, dressing, bigos, kasza jaglana − wymieniają państwo Pundykowie. – Nie lubię marnowania żywności, a jeśli mogą z niej jeszcze skorzystać potrzebujący, to jest to coś pięknego – mówi Paweł Pundyk, ojciec rodziny.

U. Schaffter tłumaczy, że widok pustej lodówki niekoniecznie oznacza spadek zainteresowania akcją: − Na naszej grupie na Facebooku ludzie co chwilę piszą, że donieśli kolejne porcje jedzenia. Jeśli maszyna stoi pusta, to oznacza, że ktoś właśnie otrzymał żywność – mówi organizator i zachęca do brania aktywnego udziału w pomocy biednym oraz zapowiada ustawienie w Legnicy kolejnych trzech lodówek. Na terenie diecezji w podobny sposób dzielić się żywnością możemy również m.in. w Jaworze i Złotoryi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama