Nowy numer 43/2020 Archiwum

Legnica. Jadłodzielnia dla potrzebujących

Jeśli nie wiesz, co zrobić z nadmiarem jedzenia po świętach, mamy dla ciebie najlepsze rozwiązanie.

W Legnicy przy budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na ul. Przemysłowej 5 uruchomiono specjalną lodówkę, z której każdy potrzebujący może wyciągnąć dla siebie jedzenie. Żywność nie jest jednak dostarczana przez miasto, ale przez zwykłych ludzi, którzy chcą zrobić dla innych coś dobrego.

Pomysłodawcami i fundatorami „Legnickiej jadłodzielni” są Piotr Budzianowski i Ulli Schae. Ich inicjatywa oparta została o doświadczenie z innych miast, w których takie lodówki już funkcjonują. Umieszczenie maszyny przy MOPS zabezpiecza sprzęt przed kradzieżą oraz chroni potrzebujących przed ciekawskimi spojrzeniami.

Akcja okazała się strzałem w dziesiątkę, bowiem legniczanie hojnie napełniają lodówkę jedzeniem. W trakcie naszej krótkiej wizyty zdołaliśmy spotkać rodzinę Pawła Pundyka – Mamy trochę rzeczy. Są grzyby, dressing, bigos, kasza jaglana... – ofiarodawcy wymieniają przyniesione artykuły. – Na święta Bożego Narodzenia tej żywności jest zawsze nadmiar. Bardzo nie lubię marnować jedzenia, a jeśli mogą z niej skorzystać potrzebujący, to jest to coś pięknego – tłumaczy ojciec rodziny, który jak się okazuje, osobiście zna Ulliego Schae, jednego z twórców jadłodzielni.

Pan Paweł należy także do „Legnickich Morsów” i we wspomnianej akcji widzi duży potencjał do czynieniu dobra – Mam już pewien pomysł, ale będę musiał wcześniej poprosić kolegę o opróżnienie lodówki... W naszym stowarzyszeniu jest wiele osób, stąd wszystko może się nie pomieścić – dodaje podekscytowany P. Pundyk.

W związku z dużym zainteresowaniem jadłodzielnią przy ul. Przemysłowej 5 organizatorzy już teraz planują stawianie w mieście kolejnych lodówek. Jeśli zapał mieszkańców nie okaże się chwilowy i lodówki nie będą stały puste, niektóre miejsca w Legnicy nabiorą dla potrzebujących szczególnego znaczenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama