Brać górnicza w przepięknych czarnych mundurach tłumnie stawiła się w lubińskiej świątyni, by dziękować Bogu za błogosławieństwo w pracy.
Wielkie górnicze święto, czyli popularna Barbórka, trwa kilka tygodni. Centralnym punktem obchodów są dwie uroczystości – tradycyjne świętowanie w zakładzie pracy oraz obchody liturgiczne.
Te pierwsze odbyły się w Polkowicach, gdzie zlokalizowana jest jedna z trzech kopalni miedzi giganta KGHM Polska Miedź S.A. Są to Zakłady Górnicze Rudna, które w tym roku obchodzą jubileusz 45-lecia, dlatego tegoroczne główne uroczystości związane ze świętowaniem Barbórki odbyły się właśnie w Polkowicach. Odsłonięto makietę szybu ZG Rudna, która stanęła na jednym z rond, odbył się pochód Lisa Majora (doświadczonego górnika, mistrza ceremonii górniczych), a także skok przez skórę dla gwarków.
Na cześć górników i ich patronki została odprawiona uroczysta Eucharystia w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie. Zebrali się na niej wszyscy najwyżsi menedżerowie kombinatu, dyrektorzy, kadra nadzorcza, górnicy i ich rodziny. – Przyszliśmy dziękować Bogu za błogosławieństwo w naszej pracy i prosić o więcej. Wiemy, że bez Bożego błogosławieństwa ludzkie wysiłki czasem mogą nie wystarczyć. Prosimy też o modlitwę nie tylko za żywych, ale też za tych, którzy zginęli podczas trudnej górniczej pracy – mówił przed Eucharystią Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM.
Liturgii przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Przy ołtarzu obok bp. Marka Mendyka i bp. seniora Stefana Cichego (generała górnictwa) stanął też biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński. LGOM, czyli dawny Legnicko-Gorzowski Okręg Przemysłowy, sięga bowiem od Legnicy aż pod Głogów, który mimo że terytorialnie jest jeszcze miastem Dolnego Śląska, w administracji kościelnej został przydzielony do diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
W homilii biskup legnicki wskazywał na nasze powołanie do wypełnienia zamysłu Boga, czyli właściwego rozumienia jego obecności wśród nas. Ta wskazuje na naszą zdolność do wchodzenia w relacje z Bogiem i drugim człowiekiem na wzór relacji istniejących między Trójcą Świętą. – W niektórych tłumaczeniach przedstawień św. Barbary można znaleźć interpretację, że w wieży, w której ją zamknięto, znajdowały się trzy okna. To symbol Trójcy Świętej. Święta Barbara przez nie, czyli przez pryzmat Trójcy Świętej, patrzyła na świat – mówił biskup Zbigniew.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się