Skracanie ludzkiego życia to temat, który prowokuje do niełatwej dyskusji. Podobnie stało się w przypadku tego spotkania.
W czwartek 5 grudnia w auli legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego wystąpienie pt. „Na przekór eutanazji. Przypadek św. Franciszka z Asyżu” wygłosił o. dr Wacław Stanisław Chomik OFM. Wykładowcę zaproszono w ramach comiesięcznych wydarzeń organizowanych przez Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90.
– W naszej dekadzie problem ten wybrzmiewa głosem silniejszym niż dotąd. Wiemy, że legalną eutanazję wprowadziły już kraje Beneluksu – mówił duchowny. Zakonnik w odpowiedzi na światową tendencję odniósł się do poruszającego wystąpienia św. Jana Pawła II w Alwerni: – Z tych słów odczytujemy, że świat współczesny tęskni za Biedaczyną z Asyżu. Brakuje go przede wszystkim osobom cierpiącym i schorowanym, ale również umierającym. W sumie tęsknią wszyscy choćby podświadomie przeniknięci mentalnością eutanazyjną – mówił o. Chomik, który przytoczył następnie szereg fizycznych utrapień, jakich w czasie swojego życia doświadczał święty stygmatyk. Przeżywane w ufności Bogu cierpienie nie tylko nie odebrało Franciszkowi radości, ale wręcz stało się powodem do napisania hymnu wychwalającego Stwórcę.
Po wykładzie odbyła się dyskusja. Głos zabrała Joanna Kielar, która podzieliła się bolesnymi doświadczeniami jej rodziny związanymi z niechęcią lekarską dotyczącą pomocy osobom starszym – Jako pacjenci jesteśmy w pewnych sytuacjach bezradni, ponieważ nie wiemy czy stykamy się z kresem możliwości medycznych, czy z pewnym rodzajem myślenia – powiedziała. W odpowiedzi na to głos zabrała Dorota Czudowska, lekarka piastująca jednocześnie funkcję senatora z ramienia Prawa i Sprawiedliwości: – Spóźniłam się na dzisiejsze spotkanie, ponieważ przyjmowałam moich pacjentów, również tych po 70. roku życia. Boję się takich uogólnień. Może są lekarze złej woli, ale nie chciałabym, abyście odnieśli państwo wrażenie, że w Polsce istnieją jakieś przepisy zabraniające leczenia osób starszych – powiedziała senator. – Obie odwołujemy się do doświadczeń osobistych. One są inne. Sądzę, że istnieje przestrzeń zarówno dla doświadczeń Pani , jak i doświadczeń mojej rodziny – odpowiedziała J. Kielar. Po skończonej dyskusji kilku zebranych dodało jeszcze, że nie spotkali się oni z negatywnym podejściem lekarzy do seniorów.
Grudniowy wykład stanowił 323. wydarzenie w historii stowarzyszenia, z czego 23 razy gościnną prelekcję wygłosił o. Chomik. Franciszkanin jest wykładowcą teologii moralnej uczelni katolickich w Jerozolimie (gdzie przebywa przez kilka miesięcy w roku), a także w Świdnicy i Wrocławiu. Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 już teraz zaprasza na kolejne spotkanie, które odbędzie się w styczniu 2020 r.
(obraz) |