Nowy numer 04/2020 Archiwum

Legnica. Ambona w katedrze po remoncie przejdź do galerii

Podczas renowacji odkryto nieznane do tej pory napisy.

W legnickiej katedrze pw. św. Piotra i Pawła dobiegł końca pierwszy etap renowacji przepięknej ambony powstałej w latach 1585-1588. Jej efekty potwierdzają, jak bardzo była potrzebna. Odremontowana część mocno kontrastuje z podstawą, która dopiero czeka na odnowienie.

Koszt prac wyniósł 250 tys. złotych. Część z nich pochodzą z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, część dała sama parafia.

Zobacz galerię:

Ks. Robert Kristman, proboszcz parafii katedralnej, mówi, że nie sposób się nie cieszyć, że tak piękny i bardzo ważny element wystroju wnętrza katedry odzyskuje blask. - Podczas renowacji odkryliśmy dwa napisy biegnące wzdłuż ambony. Górny jest po łacinie, dolny po niemiecku. Pierwszy to cytat z Księgi Izajasza 58,1: "Wołaj i nie przestawaj, jak trąba podnieś swój głos", a na dole niejako odpowiedź na to wezwanie Pana Boga: fragment z Psalmu 119, wiersz 54: "Twoje ustawy stały się dla mnie pieśniami w moim pielgrzymowaniu".

Ambona to dzieło Caspara Bergera. Umieścił on na poszczególnych polach obiegających ambonę następujące sceny z Ewangelii: Narodzenie Pańskie, Objawienie Pańskie, Ostatnią Wieczerzę, Modlitwę w Ogrójcu, śmierć Pana Jezusa na krzyżu, Zmartwychwstanie Pańskie oraz scenę z podróży uczniów do Emaus.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama