Nowy numer 43/2020 Archiwum

Legnica. Ambona w katedrze po remoncie przejdź do galerii

Podczas renowacji odkryto nieznane do tej pory napisy.

W legnickiej katedrze pw. św. Piotra i Pawła dobiegł końca pierwszy etap renowacji przepięknej ambony powstałej w latach 1585-1588. Jej efekty potwierdzają, jak bardzo była potrzebna. Odremontowana część mocno kontrastuje z podstawą, która dopiero czeka na odnowienie.

Koszt prac wyniósł 250 tys. złotych. Część z nich pochodzą z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, część dała sama parafia.

Zobacz galerię:

Ks. Robert Kristman, proboszcz parafii katedralnej, mówi, że nie sposób się nie cieszyć, że tak piękny i bardzo ważny element wystroju wnętrza katedry odzyskuje blask. - Podczas renowacji odkryliśmy dwa napisy biegnące wzdłuż ambony. Górny jest po łacinie, dolny po niemiecku. Pierwszy to cytat z Księgi Izajasza 58,1: "Wołaj i nie przestawaj, jak trąba podnieś swój głos", a na dole niejako odpowiedź na to wezwanie Pana Boga: fragment z Psalmu 119, wiersz 54: "Twoje ustawy stały się dla mnie pieśniami w moim pielgrzymowaniu".

Ambona to dzieło Caspara Bergera. Umieścił on na poszczególnych polach obiegających ambonę następujące sceny z Ewangelii: Narodzenie Pańskie, Objawienie Pańskie, Ostatnią Wieczerzę, Modlitwę w Ogrójcu, śmierć Pana Jezusa na krzyżu, Zmartwychwstanie Pańskie oraz scenę z podróży uczniów do Emaus.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama