Nowy numer 43/2020 Archiwum

Przewodniczka w stanie błogosławionym

Wnętrze bazyliki w Krzeszowie kryje rzadko spotykane figury.

W lewej nawie bazyliki mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie znajduje się kaplica Emmanuela. Ołtarz wieńczy niewielka figurka, kopia Praskiego Dzieciątka Jezus. To przejaw dawnego śląskiego kultu Dzieciątka, który objawiał się chociażby utworzeniem dla niego miejsca w cysterskim kościele, jakim niegdyś była bazylika.

Jednak centralnym punktem ołtarza jest inna figura. Przedstawia ona Matkę Bożą, która ma widocznie zaokrąglony brzuch, a więc jest w zaawansowanej ciąży − dlatego figura zwana jest Matką Bożą Brzemienną. To niezwykle rzadko spotykane przedstawienie Bogurodzicy. W myśli chrześcijańskiej jest Tą, która prowadzi do Jezusa. Każde jej przedstawienie zawierało więc Jego postać. Tak jak jest to w ołtarzu głównym bazyliki, w którym znajduje się ikona Matki Bożej Łaskawej, trzymającej na jednej ręce małego Jezusa i wskazującej na Niego drugą. Takie przedstawienie Matki Bożej nazywamy z języka greckiego Hodegetria, czyli Przewodniczka do Jezusa.

– Można powiedzieć, że jest to przedstawienie Matki Bożej najbardziej pasujące do czasu Adwentu. To w takim stanie podróżowała z Józefem do Betlejem na spis z rozkazu cesarza Augusta, to w takim stanie szukała z mężem miejsca do spania. Na sercu Maryi znajduje się gołębica, czyli znak, że jest pełna Ducha Świętego. Przypomnę też, że to św. Jan Paweł II w swojej ostatniej encyklice „O Eucharystii w życiu Kościoła” nazwał Maryję „Pierwszym Tabernakulum” – mówi Rafał Bijak, przewodnik po krzeszowskim sanktuarium.

Nie do końca dziś wiemy, jakie znaczenie miała figura Matki Bożej Brzemiennej w cysterskiej duchowości. Jedna z teorii mówi, że po Bożym Narodzeniu była chowana, ponieważ cześć odbierał wówczas Emmanuel, Praskie Dzieciątko Jezus.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama