Nowy numer 43/2020 Archiwum

Przy sercu Matki będziemy się czuli dobrze

O planach dla duszpasterstwa młodzieży na przyszły rok mówi ks. Przemysław Superson.

Jędrzej Rams: Czy to prawda, że Spotkania Młodych w Legnickim Polu w przyszłym roku nie będzie?

ks. Przemysław Superson: To prawda, bo w 2020 roku wróci ono do Krzeszowa. Spotkania odbywały się przez jakiś czas w Legnickim Polu i chcę podkreślić, że czuliśmy się tam bardzo dobrze. Do Krzeszowa chcemy wrócić z kilku względów. Po pierwsze jest to przecież nasze diecezjalne sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Warto promować to miejsce wśród ludzi młodych. Wielu z nich zapewne nigdy tam nie było albo było może raz w życiu. Jest to miejsce szczególnej łaski, obecności najstarszego wizerunku Maryi W Polsce. Jest to w końcu Dom Łaski Maryi, bo wiele tam można wymodlić. Myślę, że przy sercu Matki będziemy się czuli dobrze. Chcielibyśmy, żeby młodzież potrafiła i chciała spotykać się przy Niej.

Spotkania Młodych powstały w Głuszycy, ale rosły i kształtowały się w Krzeszowie. Wielu ma jeszcze ciągle żywe wspomnienia z tamtych spotkań. I chcielibyśmy do nich wrócić. Tak więc już teraz zapraszamy nie do Legnickiego Pola, ale do Krzeszowa.

Zmienia się jednak nie tylko miejsce, ale i termin. Mała rewolucja?

Tak, zmieniamy czas spotkania. Nie będzie to ostatni weekend wakacji, czyli koniec sierpnia, ale pierwszy tydzień lipca. Związane jest to z dwiema sprawami. Po pierwsze pogoda na początku lipca jest o wiele lepsza niż pod koniec sierpnia. Jest o wiele cieplej, zarówno w dzień, jak i w nocy, a to zmienia bardzo sytuację wielu uczestników Spotkania Młodych, którzy przyjeżdżając na nie, śpią w namiotach. Sam dzień jest o wiele dłuższy. Jest dłużej jasno, więcej można przygotować. Są to względy, nazwijmy to, przyrodniczo-pogodowe. Ale są też względy ważniejsze, czysto duszpasterskie. Łatwiej nam, księżom, katechetom, opiekunom, wychowawcom, zaprosić i zorganizować wyjazd dla młodzieży z naszych miejscowości w lipcu, dopiero co po zakończeniu roku szkolnego. To powinno być o wiele prostsze niż szukanie uczestników w czasie wakacji i dopiero wtedy organizowanie wyjazdu na koniec sierpnia.

Poza tym w sierpniu wiele osób młodych wybiera się na pielgrzymkę. To zawsze jest wysiłek fizyczny i finansowy. Myślimy, że termin lipcowy pod wieloma względami będzie organizacyjnie lepszy.

Zmieniając termin, skróciliście czas przygotowań o dwa miesiące. Zdążycie?

Pierwsze spotkania organizacyjne z osobami odpowiedzialnymi mamy już za sobą. Program pozostanie podobny do poprzednich, ponieważ jest dobry. Sprawdza się formuła konferencji, przeplatanych czasem pracy w grupach i dzieleniem się między młodymi swoimi przemyśleniami. To ich naprawdę ubogaca. Adoracje, liturgie, modlitwy – młodzi piszą, że po to przyjeżdżają, więc nie zabieramy im tego. Mamy już też wybranych prelegentów, mamy pomysły na motyw przewodni.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama