Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Legnica. Dwa wielkie jubileusze o. Józefa Szańcy przejdź do galerii

Prześladowany w czasach PRL, niestrudzony legnicki franciszkanin świętował dwie ważne daty swojego życia.

W sobotę 30 listopada parafia Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy przywitała niezłomnego zakonnika, który obchodził 75. rocznicę swoich urodzin oraz 50-lecie kapłaństwa. Uroczystości rozpoczęto Eucharystią z udziałem biskupa Marka Mendyka, a zakończono wzruszającym benefisem w Centrum Spotkań im. św. Jana Pawła II przygotowanym dla Jubilata.

- Poszedł za Jezusem. Zdecydowanie i odważnie - tak życiową drogę zakonnika podsumował w homilii biskup. - Jest dla wielu ratownikiem, terapeutą, przewodnikiem. Myślę, że każdy z nas znalazłby jakieś szczególne słowo, którym chciałby obdarować dzisiejszego Jubilata - dodał w trakcie benefisu bp Mendyk. W swoich życzeniach hierarcha wyrażał przede wszystkim prośbę, by franciszkanin nigdy się nie zmienił i pozostał zawsze taki sam.

Życiorys zakonnika przedstawił jego współbrat, o. Piotr Marszałkiewicz. Przywołał on najważniejsze fakty z bogatej historii kapłańskiej o. Józefa, wśród których należy wymienić m.in. święcenia prezbiteratu w Krakowie w 1969 r., sprawowanie pierwszego probostwa w parafii św. Bartłomieja w Głogówku w (1980-1984) r.; pełnienie funkcji rektora Niższego Seminarium Duchownego w Legnicy (1986-1992) czy probostwo w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy (1996-2000). Jubilat nie traci rezonu i jest dziś jednocześnie zastępcą dyrektora Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej, diecezjalnym wizytatorem katechezy, wykładowcą etyki w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej, a także dyrektorem Katolickiej Szkoły Podstawowej i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Franciszka z Asyżu w Legnicy.

Po przedstawieniu imponującego życiorysu o. Józefa, jedną z osób, które zabrały głos był w trakcie imprezy był ks. dr Jarosław Kowalczyk, dyrektor Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej. Wymienił on 7 cech, których można się nauczyć ze wspomnianych kart historii: konsekwencji (jubilat trwa w raz podjętej decyzji do dzisiaj i systematycznie głosi słowo Boże); zapału i pasji (o. Józef z radością posługuje w wielu dziedzinach życia Kościoła); poważnego traktowania franciszkańskiego pozdrowienia „Pokój i dobro” (od 28 lat rozpoczyna tymi słowami prowadzone przez siebie katechezy na antenie Radia Plus); niezwykłego posłuszeństwa zwierzchnikom (z ufnością przyjmuje zlecane funkcje); oddania młodym (dla których zawsze znajdzie czas); pracowitości i rzetelności (światło w gabinecie dyrektora świeci się nieraz do późnych godzin); a także niezmordowanego entuzjazmu, którym zaraża innych.

W trakcie benefisu nie zabrakło również muzycznego akcentu; zagrała orkiestra Sursum Corda. Nie zabrakło również niespodzianek. Wśród gości jubileuszu znalazł się m.in. bratanek o. Józefa, który specjalnie na tę uroczystość przybył z Warszawy. Wspominał on swoje dzieciństwo i niepodległościową działalność wujka widzianą kiedyś oczami dziecka. Podczas uroczystości przypomniano również mało znany fakt z działalności o. J. Szańcy, kiedy narażający się władzom został spryskany gazem, a jego porwanie zostało udaremnione przez dzielnych parafian.

Uroczystości zakończyły się prezentacją książki o. Józefa pt. „Refleksje przy Jezusie”, będącej zbiorem jego radiowych katechez.  Każdy z uczestników wydarzenia otrzymał ją w prezencie. Obchody jubileuszu franciszkanina połączone zostały z dniem skupienia dla katechetów i nauczycieli. Swoją konferencję wygłosił ks. dr Marek Korgul, wikariusz biskupi ds. katechezy w Diecezji Świdnickiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy