Nowy numer 50/2019 Archiwum

Znacie adwentową Matkę Bożą?

Krzeszów to oczywiście ikona Matki Bożej Łaskawej. Ale jest tam jeszcze jedna, nieco zapomniana Bogurodzica.

W lewej nawie bazyliki mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie znajduje kaplica Emmanuela. W zwieńczeniu ołtarza znajduje się niewielka figurka - kopia praskiego Dzieciątka Jezus. Pozostałość po dawnym śląskim kulcie Dzieciątka, który przejawiał się chociażby utworzeniem dla niego miejsca kultu w cysterskim kościele, jakim niegdyś była bazylika. Jednak centralnym punktem ołtarza jest inna figura. Przedstawia ona Matkę Bożą, która ma widocznie zaokrąglony brzuch. Stąd też figura zwana jest Matką Bożą  Brzemienną.

Więcej o figurze usłyszycie w poniższym filmiku z Rafałem Bijakiem, przewodnikiem po krzeszowskim sanktuarium:

O figurze Matki Bożej Brzemiennej z Krzeszowa
Gość Legnicki

Nie do końca dzisiaj wiemy, w jaki sposób cystersi wykorzystywali figurę Matki Bożej Brzemiennej w swojej duchowości. Jedna z teorii mówi, że po Bożym Narodzeniu była chowana, ponieważ cześć odbierał wówczas Emmanuel, praskie Dzieciątko Jezus.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama