Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy zakończyła ratowanie przepięknej pamiątki po śląskich Piastach.
Po prawie 4 latach żmudnej, w większości niewidocznej pracy, można powiedzieć, że Mauzoleum Piastów Śląskich znajdujące się przy kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy zostało nie tylko uratowane od ruiny, ale i odzyskało swój pierwotny blask.
Najpierw okazało się, że trzeba ratować samą konstrukcję kaplicy. Po zastosowaniu najnowszych technologii strop przestał grozić zawaleniem. Wtedy dopiero można było przystąpić do żmudnej pracy restauratorskiej nad sztukateriami, malowidłami, zdobieniami, rzeźbami. Wszystko to kosztowało 2,7 mln złotych. Większość tej kwoty udało się pozyskać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu województwa dolnośląskiego i miasta Legnica. Swoją część dołożyli też parafianie, bo programy ministerialne wymagają pokrycia części kosztów przez wnioskodawcę.
Kaplica została zbudowana w latach 1677-1679. Inicjatorką budowy była Ludwika, matka Jerzego Wilhelma IV, ostatniego z rodu Piastów zasiadającego na tronie książęcym w Legnicy. Tutaj spoczęło jego ciało, a także jego matki. Pod posadzką kaplicy znajduje się duża krypta, gdzie umieszczone są trumny pozostałych członków linii legnicko-brzeskiej Piastów, którzy byli chowani w nieistniejącym dziś kościele gotyckim od XVI do XVII wieku.