Egzorcyzmy to temat budzący kontrowersje, a nie zawsze właściwie podejmowany. Tematykę tę przybliżył legniczanom ks. prof. Stanisław Araszczuk podczas spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90.
W czwartek 14 listopada w Zakonie Braci Mniejszych w Legnicy odbyło się kolejne spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90. Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w intencji śp. ks. Władysława Bochnaka oraz innych zmarłych przyjaciół duszpasterstwa. Po Eucharystii swój wykład o „Egzorcyzmach w praktyce Kościoła” wygłosił ks. prof. dr hab. Stanisław Araszczuk.
Duchowny stanął w opozycji do często nieprawdziwych obrazów, z jakimi można zetknąć się w kinie czy telewizji. – Niedawno widziałem program, w którym ktoś opowiadał, że rzekomo widział odprawiane przez księdza egzorcyzmy. Często takie relacje bywają zmyślone – powiedział duszpasterz.
Ks. Araszczuk powoływał się m.in. na zapisy z przyniesionej przez siebie nowej księgi obrzędowej związanej z celebracją egzorcyzmów i modlitwami błagalnymi. – W księdze jest wprowadzenie teologiczne i pastoralne. W tym wprowadzeniu są pewne zasady odnośnie tego, kto może być egzorcystą. Może nim być na mocy święceń biskup diecezjalny, ale także wyświęcony kapłan, który ma taką misję od Kościoła. On sam nie może jej sobie wyznaczyć. Do tej misji wyznacza go biskup – tłumaczył ksiądz profesor.
Proboszcz parafii pw. św. Tadeusza Apostoła w Legnicy starał się ostrzec przed osobami, które odprawiają egzorcyzmy, a nie mają do tego żadnych uprawnień: – Pojawiają się jacyś księża, „wędrowni egzorcyści”, czy tacy, którzy mówią, że mają charyzmat uwalniania człowieka od złego ducha, a jednocześnie nie posiadają tej misji poleconej od Kościoła. Oni nigdy nie będą skuteczni w swojej posłudze – powiedział ks. Araszczuk. Wskazał następnie na negatywne konsekwencje, jakie mogą pojawić się w związku z ich działalnością. Kapłan wymienił trzech duchownych, którzy w diecezji legnickiej posługują jako egzorcyści. To ks. Bronisław Kryłowski, ks. Krzysztof Wiśniewski oraz ks. Antoni Pławecki.
W trakcie wykładu można było osobiście zapoznać się z księgą obrzędową, a także zadawać pytania, z czego uczestnicy spotkania chętnie korzystali. Księdza pytano m.in. o to, jak walczyć z twierdzeniem, że „diabła nie ma” oraz dopytywano o złe duchy wypędzane przez Jezusa w Nowym Testamencie.
Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 co miesiąc organizuje spotkania związane tematycznie z życiem Kościoła. Wykład ks. Araszczuka stanowił 322. wydarzenie w historii organizacji. Listopad jest miesiącem, w którym DLP’90 modli się za zmarłych, którzy byli z nim związani. 5 listopada przypadła piąta rocznica śmierci ks. Władysława Bochnaka. Pełnił on funkcję kapelana Duszpasterstwa w latach 1990–2014.
Więcej informacji o działalności DLP ‘90 można odnaleźć na stronie: http://dlp90.pl/.