Nowy numer 46/2019 Archiwum

Gwizdanów. Relikwie Krzyża Świętego przejdź do galerii

Kolejna parafia w diecezji legnickiej może się poszczycić wyjątkowymi relikwiami.

Liturgia Mszy Świętej Odpustowej ku czci św. Urszuli, męczennicy 20 października 2019 roku była poprzedzona uroczystym wprowadzeniem relikwii Drzewa Krzyża Świętego (drugiego stopnia), którego dokonał ks. prałat Józef Lisowski, kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej.

Relikwie otrzymaliśmy dzięki staraniom proboszcza naszej parafii ks. Tomasza Hęś. To wydarzenie było poprzedzone pielgrzymką na Święty Krzyż a później jednocząc się z całą Ojczyzną na modlitwie Polska pod Krzyżem. W relikwiarzu jest umieszczona cząstka materiału z korporału na którym w 2016 roku były dzielone relikwie drzewa Krzyża Świętego do trzech relikwiarzy w Bazylice Mniejszej na Święty Krzyżu oraz fragment złotej nici, która zabezpieczała bezpośrednio relikwiarz.

Od 1936 roku ojcowie oblaci ze Świętego Krzyża dopiero trzecie relikwie przekazali parafii. Oddając cześć relikwiom Drzewa Krzyża Świętego, świętych i błogosławionych Kościół czci jednak samego Boga za wielkie rzeczy, jakich dokonał przez ręce ludzi, których prowadził ku uświęceniu siebie i innych, a którzy ufnym i pełnym zawierzenia sercem w gorliwości wiary odpowiedzieli na Jego wezwanie.

W uroczystości wzięli udział: prezbiterzy dekanatu Polkowice z dziekanem ks. Markiem Pluskotą, proboszcz parafii prawosławnej w Rudnej ks. dr Dariusz Ciołka, proboszcz parafii prawosławnej w Studzionkach ks. Sławomir Sorokanycz, wiceminister energi Krzysztof Kubów, wójt gminy Rudna Adrian Wołkowski, dyrektor Huty „Cedynia” Ryszard Jaśkowski, dyrektorzy szkół podstawowych w Rudnej i Chobieni oraz licznie zgromadzeni wierni.

Ten wielki dar dla naszej wspólnoty pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do Krzyża naszego Zbawiciela na którym dokonało się Zbawienie Świata. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama