Nowy numer 38/2023 Archiwum

Mężowie za nią dziękują

W cieplickiej parafii pw. św. Jana Chrzciciela ruszył kurs dla żon.

Inicjatywa nosi nazwę Szkoła Żon. – Mam wrażenie, że niektóre panie ta nazwa nieco odstrasza. No bo czy one muszą się uczyć tego, jak być żoną? – z uśmiechem mówi Edyta Duda, liderka prowadząca jedną z grup. Czym jest Szkoła Żon? To cykl formacyjny składający się z kilkunastu spotkań. Pogram powstał na bazie książki „Jaką jesteś żoną?”. Uczestniczki punkt po punkcie przyglądają się swoim relacjom z najbliższymi osobami – mężem, dziećmi, znajomymi.

Przykłady, pytania czy poszczególne zagadnienia są poparte cytatami i przykładami z Pisma Świętego. Zachęcają do zadawania sobie pytań o własne uczucia, emocje, może nieraz temperament, adekwatność reakcji do wydarzeń. Szkoła Żon nie polega jedynie na obecności na spotkaniu, lecz jest zachętą do pracy w domu i obserwowanie swojego życia pod różnym kątem. Podczas kursu panie pytane są m.in. o to, co powoduje, że narzekają. W materiałach znajduje się na przykład cytat z Księgi Przysłów (21,9): „Lepsze mieszkanie w kącie dachu, niż żona swarliwa i dom obszerny”.

– Oczywiście, że warto się w to zaangażować. Ja przeszłam cały kurs. Kiedyś wydawało mi się, że jestem może nie idealną, ale na pewno poukładaną żoną. W końcu należę do Domowego Kościoła, jestem także doradcą życia rodzinnego. Ale w czasie spotkań odkryłam pewne zachowania, których nie zauważałam wcześniej. Kurs nie jest wyłącznie dla tych kobiet, które mają jakieś problemy w relacjach. Jest dla każdej z nas. Nie ma żon idealnych. Bez względu na staż małżeński na pewno warto się sobie przyjrzeć nieco z boku. Na koniec dodam, że mężowie bardzo sobie chwalą ten kurs − mówi Edyta Duda. Szkoła Żon prowadzona jest w cieplickiej parafii ojców pijarów, ale kurs można organizować także w innych parafiach. Więcej informacji na ten temat udziela Edyta Duda (tel. 512 819 581).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast