Nowy numer 46/2019 Archiwum

Legnica. "Nie będzie żadnej odkrywki"

Finisz kampanii wyborczej w regionie zaowocował powrotem tematu budowy kopalni węgla brunatnego. Czy faktycznie ona powstanie?

W Sejmie został złożony poselski projekt nowelizacji prawa geologicznego i górniczego, w którym posłowie chcą między innymi „usunięcia przeszkód prawnych komplikujących poszczególne etapy realizacji inwestycji polegającej na wydobywaniu węgla kamiennego lub węgla brunatnego ze złóż o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej”. Stąd pojawiły się głosy, głównie polityków opozycji, że posłowie PiS chcą uchwalić ustawę, która przewróci możliwość uruchomienia złoża węgla brunatnego.

Na kilka godzin przed ciszą wyborczą z dziennikarzami spotkał się Krzysztof Kubów, wiceminister w Ministerstwie Energetyki. – Takich planów nie ma i nie będzie. Jesteśmy po rozmowach z Komisją Europejską, w ramach których uchwalaliśmy proces dekarbonizacji, wycofania się z gospodarki opartej na węglu. W ramach ustaleń z komisją mamy pozwolenie na uruchomienie w przyszłości tylko jednego, jedynego nowego złoża na terenie naszego kraju. Chodzi o złoża Złoczew. Do 2031 r. uruchomimy jedną elektrownię atomową o mocy 1 GW. Dodatkowo inwestujemy w kolejne kilka GW energii, które będą powstawały w morskich farmach wiatrowych. Nie ma powrotu do energetyki opartej na węglu. Na dodatek złoże Legnica jest nie do końca przebadane. Dlatego nie jest możliwa żadna działalność nad jego uruchomieniem – zapewniał Krzysztof Kubów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama