Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kosiarka marki wrzosówka

Przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego zaprezentowali dziennikarzom coś, co w Tatrach jest normą – stado owiec pasące się na górskich zboczach.

W Karkonoszach ten widok jest wyjątkowy. Introdukcja stada owiec na terenie KPN ogranicza się na razie tylko do łąk poniżej zamku Chojnik w Sobieszowie. Została wybrana konkretna rasa – wrzosówka. Jest to ponoć jedna z najbardziej wytrzymałych ras na świecie. Posiada dużą ilość włosów puchowych, co przydaje się w klimacie panującym w Polsce, szczególnie w Karkonoszach.

Plan przyrodników jest taki, by docelowo owce pełniące rolę „żywych, wełnianych kosiarek” pomagały w ochronie półnaturalnych łąk chronionych także w europejskiej sieci ekologicznej NATURA 2000. Projekt wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Bartłomiej Wiązowski, wiceprezes wrocławskiego oddziału Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, informuje, że dotacja z Funduszu wyniosła 38 tys. złotych. Całkowita wartość tego zadania, które jest realizowane od 2018 r., to około 160 tys. złotych.

Dzięki temu powstała całoroczna owczarnia z przyłączem wody, paśnikami i poidłami. Aktualnie realizowane zadanie KPN pn. „Zabiegi ochrony czynnej w ekosystemach nieleśnych Karkonoskiego Parku Narodowego”, w którym zostały dofinansowane wypasy owiec, to także tradycyjne wykaszanie łąk i torfowisk, nawożenie łąk obornikiem oraz kilkukrotne wykaszanie rdestowca sachalińskiego − gatunku inwazyjnego. − Gdyby nie interwencja człowieka i wypasy owiec, łąki zarosłyby krzewami i drzewami. Te zagłuszyłyby i skazały na wyginięcie cenne gatunki roślin. Te rośliny to m.in.: krokus wiosenny, dziewięćsił bezłodygowy, arnika górska, pierwiosnek wyniosły, podkolan zielonawy, kukułka szerokolistna, kukułka Fuchsa czy ciemiężyca zielona. Łąki KPN powstały jeszcze w XVIII i XIX w., gdy miejscowa ludność prowadziła tam uprawy i wypasała zwierzęta. Aż 31 gatunków roślin naczyniowych i mszaków występujących w karkonoskich ekosystemach łąkowych objętych jest ochroną prawną – tłumaczą pracownicy Karnowskiego Parku Narodowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama