W wigilię rocznicy poświęcenia legnickiej katedry w świątyni powitano kopię cudownej ikony Matki Bożej Łaskawej.
W piątek 20 września legnicka katedra, nosząca wezwanie Świętych Piotra i Pawła, będzie świętowała 678. rocznicę poświęcenia. W wigilię święta do matki kościołów została przywieziona kopia cudownej ikony Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa, głównego sanktuarium diecezji legnickiej.
Witając ją, ks. Robert Kristman, proboszcz parafii katedralnej, powiedział: - Jest wigilia największego święta naszej świątyni - rocznicy poświęcenia tego miejsca na wyłączną służbę Bogu. Jest to najważniejszy kościół diecezji legnickiej, od kiedy papież św. Jan Paweł II powołał ją do istnienia. Stało się to 25 marca 1992 roku. Jest to więc kościół-matka dla wszystkich kościołów diecezji. Od kilku lat na ten dzień przybywa do nas kopia cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa. W tych dniach łączy się w naszej świątyni ważność z pięknością. Dwa najważniejsze miejsca naszej diecezji są niejako w jednym - w kościele katedralnym - mówił kapłan.
Pierwsza świątynia w tym miejscu została odnotowana w kronikach w 1192 roku. Ćwierć wieku później zamieniono budowlę drewnianą na murowaną. Spłonęła on jednak bardzo szybko, bo w 1241 r. spalili ją Tatarzy. 100 lat później mistrz murarski Wilandus rozpoczął budowlę nowego kościoła. Nie obyło się bez komplikacji, bo w trakcie wznoszenia część świątyni strawił pożar. Budowę wsparła Rada Miasta i 20 września 1342 r. bp Wacław z Pogorzeli poświęcił obiekt. Wraz z tym wydarzeniem świątynia otrzymała drugiego patrona - św. Pawła.