GN 03/2020 Archiwum

Biała. XVII Wrześniowe Kresowiana przejdź do galerii

Kilkaset osób odwiedziło park w Białej, by choć na chwilę zanurzyć się w przebogatą kulturę polskich Kresów Wschodnich.

W niedzielę po raz 17. w Białej (niedaleko Chojnowa) odbyły się wielkie Wrześniowe Kresowiana, czyli święto kultury szeroko rozumianych Kresów Wschodnich. W ten sposób przybliżana jest historia, kultura, tradycje, które zostały po II wojnie światowej po wschodniej stronie granicy Polski.

Wydarzenie rozpoczęła Eucharystia w parku w Białej, której przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. On też objął swoim patronatem bielskie wydarzenie.

​Po liturgii otwarto kramy z kresowym jedzeniem, m.in. z kołdunami i ciastami. Na scenie pojawiły się liczne zespoły z pieśniami patriotycznymi, a organizatorzy z Białej kolejny raz wystawili sztukę teatralną. Tym razem były to "Śluby panieńskie" Aleksandra Fredry.

- Każdego roku wybieramy sztukę artystów, którzy byli związani z Kresami. W tym roku był Aleksander Fredro. Mamy już pomysł na sztukę, którą przygotujemy za rok, ale nie chcę na razie zdradzać szczegółów - mówiła Krystyna Romaniak.

Na scenie wystąpili też inni aktorzy-amatorzy. Była to grupa teatralna "Zwykli ludzie" z Zimnej Wody, która wystąpiła ze spektaklem pod nazwą "Nowe Korzenie". Opowiadała ona o losach milionów powojennych przesiedleńców przez pryzmat jednej rodziny wyjeżdżającej z Kresów.

Wydarzenie jest organizowane przez Bielskie Stowarzyszenie Promocji Kultury, parafię pw. Przemienienia Pańskiego w Białej oraz Wójta Gminy Chojnów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama