W Jeleniej Górze oraz Legnicy odbyły się spotkania rejonowe dla księży. Ich główny temat to wdrażanie dokumentu o ochronie dzieci i młodzieży.
Zgodnie z zapowiedzią, która padła w czerwcu podczas prezentacji diecezjalnego dokumentu poświęconemu ochronie małoletnich, tegoroczne sierpniowe spotkania rejonowe dla księży zostały w pełni poświęcone tej tematyce. Udział w nich jest obowiązkowy dla wszystkich księży pracujących w diecezji legnickiej. Gośćmi tegorocznego spotkania byli prok. Tomasz Czułowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze oraz o. Adam Żak SJ, koordynator KEP ds. ochrony nieletnich, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka.
Na początku głos zabrał ks. Piotr Kot, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej a także delegat biskupa legnickiego ds. ochrony dzieci i młodzieży. - Poprzez takie szkolenie chcemy nakłuwać naszą świadomość. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to pewien początek pracy w diecezji, związanej z prewencyjną ochrony dzieci i młodzieży - mówił ks. dr Piotr Kot. W powyższych zdaniu odwoływał się on do wydarzenia, jakie miało miejsce 21 czerwca br. Tego dnia biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski przedstawił dokument „Wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w diecezji legnickiej”. Wszedł on w życie 1 lipca tego roku.
- Mamy świadomość, że mówiąc o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich mówimy o konkretnej krzywdzie, która dotyka ludzi w różnym wieku. Dotyka też osoby mało świadome, małoletnie, jednak mamy często do czynienia z osobami dorosłymi, które zostały wykorzystane i zranione wiele lat temu. Mówimy też o krzywdach, których sprawcami były osoby duchowne. Krzywda taka miała miejsce w przestrzeni duszpasterskiej. Mamy mocną świadomość, że miały miejsce takie sprawy i to jest poważna sprawa. Jako księża musimy wziąć odpowiedzialność, ale także i wyciągnąć wnioski. Im większa będzie nasza świadomość, im bardziej będziemy wrażliwi na ten problem, tym wiarygodniej będziemy mogli spełniać swoją posługę - mówił delegat biskupa legnickiego.
Bardzo ważnym głosem w szkoleniu było wystąpienie prok. Tomasza Czułowskiego, obecnego rzecznika Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, zatytułowane „Przestępstwa seksualne w prawie karnym i kościelnym - penalizacja czy prewencja? Prawnik bardzo szczegółowo opisał zapisy z Kodeksu Karnego dotyczące ścigania przestępstw seksualnych wobec nieletnich. Mówił np. o wieku ofiar, możliwości oskarżeń o czyny bądź zaniechanie pomocy, terminologii prawniczej, zawiłościach śledztw. Pokazał też bardzo wyraźnie, że wszystkie czynności o charakterze seksualnym, a nawet pewne etapy tylko do nich prowadzące np. uwodzenie, są przestępstwem ściganym z mocy prawa.
Ważnym elementem spotkania była wypowiedź o. Adama Żaka SJ, koordynatora Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony nieletnich i dyrektora Centrum Ochrony Dziecka. Kapłan podkreślał, że działania polskiego Kościoła idą w dobrym kierunku. - Kościół w ciągu ostatnich 20-30 latach wiele się nauczył. Bardzo ważną sprawą w prewencji oraz ściganiu przestępstw popełnianych przez ludzi Kościoła jest współpraca z instytucjami państwowymi. Przełożony kościelny nie ma prawa egzekwować wydania mu np. komputerów czy też telefonów do sprawdzenia korespondencji oskarżanego kapłana. Żaden dostawca usług nie poinformuje na wniosek przełożonego zakonnego o spisie SMS-ów z ostatnich trzech lat. Przewaga Państwa jest w tej kwestii ogromna - państwo może używać środki przymusu. Kongregacja Nauki Wiary zaleca więc współpracę z organami państwa - mówił o. Żak. Kapłan podkreślał też, że Kościół w niektórych aspektach prawnych idzie o krok dalej niż świecki prawodawca. Osoba małoletnia według Kodeksu Karnego to osoba do 15 roku życia. W Kościele - aż do 18. W Kodeksie Karnym przestępstwa ulegają przedawnieniu po 20 latach. W Kościele - po 20 latach ale od ukończenia przez ofiarę 18 roku życia. Mało tego - Kongregacja Nauki Wiary może nakazać prowadzenie śledztwa nawet pomimo przedawnienia.
Dokument diecezji legnickiej można znaleźć na stronie www.diecezja.legnicka.pl bądź kontaktując się z ks. Piotrem Kotem: delegat@diecezja.legnicka.pl.