Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jezus ratownik

W górach trzeba być twardym. Ale i najtwardsi nieraz potrzebują pomocy, więc przychodzą na Śnieżkę i proszą o nią swojego patrona.

W sobotę 10 sierpnia ludzie gór oraz mieszkańcy Karpacza obchodzili swoje doroczne święto – wspomnienie liturgiczne św. Wawrzyńca. Na szczycie Śnieżki znajduje się kaplica pod jego wezwaniem. Od roku Wawrzyniec jest też oficjalnie patronem leżącego u stóp Śnieżki Karpacza. Tego dnia świętują też karkonoscy przewodnicy, ratownicy, pracownicy parku narodowego, leśnicy, pracownicy schronisk i pogranicznicy.

– Każdy ma swoje powody, nie wchodzimy tego dnia dla widoków, ale dla patrona. Ja jestem związany z Karkonoszami od 1986 roku, od czasu mojej służby w Wojskach Ochrony Pogranicza, później przez pracę w Straży Granicznej, a od 1988 roku przez moją życiową pasję jaką jest ratownictwo górskie. Właśnie ta ostatnia formacja zejdzie do Kotła Łomniczki, do umiejscowionego tam symbolicznego cmentarza ludzi gór. Odsłonimy cztery kolejne tablice z nazwiskami m.in. Antka Rychla, Maćka Abramowicza a także zmarłego naczelnika Horskiej Służby, naszego czeskiego odpowiednika – mówi Mirosław Górecki, prezes karkonoskiej grupy GOPR. Kaplicę na szczycie Śnieżki budowano od 1665 roku do roku 1681. Została poświęcona 10 sierpnia 1681 roku. Dokonał tego krzeszowski opat Bernard Rosa. W 300. rocznicę tego wydarzenia przewodnicy sudeccy na wniosek Jerzego Pokoja zorganizowali tam Mszę św., która weszła na stałe do karkonoskiego kalendarza. Za swoje święto 10 sierpnia uznali później nie tylko przewodnicy, ale wszyscy ludzie związani z Karkonoszami. Msza jest celebrowana w języku polskim, czeskim i niemieckim. W tym roku na szczycie Śnieżki Eucharystii odpustowej przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. – Świat daje nam różne propozycje szukania dla siebie ratunku i spokoju. Jezus przychodzi do nas ze swoją propozycją. Zaprasza nas do tego, by rosły pokój i zgoda, a zarzewie wszelkiego konfliktu zostało w nas zniszczone. By w Kościele i społeczeństwie wzrastały sprawiedliwość i dobro. Po to przychodzimy tutaj, na szczególne miejsce, jakim są góry i patrzymy na nasze życie jakby z dystansu. Dostrzegamy wówczas, że to życie potrzebuje nieraz ratunku. Tak jak są ratownicy niosą pomoc w górach, tak w naszym życiu Jezus Chrystus może nam przynieść ratunek. Wiemy, jak bardzo ważną sprawą jest rozeznanie sytuacji podczas akcji ratunkowej. My przychodzimy tutaj, by korzystać z pomocy, która jest do naszej dyspozycji w Jezusie Chrystusie – mówił biskup Zbigniew Kiernikowski. W uroczystościach na Śnieżce wzięło udział kilkaset osób. Karkonoski Park Narodowy zrobił ukłon w kierunku wszystkich turystów i w dniu święta patronalnego wstęp na jego teren był darmowy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama