Nowy numer 31/2020 Archiwum

Wesprzyj Bunt

Słowo „serce” przewija się w tym projekcie po wielokroć, ale jest ku temu powód.

Nikt tu nikogo nie prosi o litość, co jednak nie oznacza, że są tu ludzie bez serca. Chodzi o inną perspektywę, właśnie taką… od serca. Cichym bohaterem akcji jest Kamil. To 9-letni chłopiec, który urodził się z ciężką wrodzoną wadą – zespołem niedorozwoju lewego serca (HLHS), co w ogromnym skrócie oznacza, że ma tylko pół serduszka. Zawsze chętny do pomocy, serdeczny, lubiany w gronie rówieśników. Chłopiec wręcz zarażający innych swoim uśmiechem i dziecięcą radością.

− O chorobie naszego synka dowiedzieliśmy się zanim jeszcze przyszedł na świat, dlatego też mieliśmy pełną świadomość, że bez natychmiastowej interwencji chirurgicznej nie będzie miał żadnej szansy na przeżycie − mówi pani Aneta, mama Kamila. W dziewiątej dobie życia chłopczyk przeszedł pierwszą operację serduszka. Po niej były jeszcze dwie. Jednokomorowy układ krążenia dziecka z HLHS obarczony jest wieloma problemami, stąd istnieje ciągła obawa wystąpienia powikłań, zwłaszcza niewydolności spowodowanej dysfunkcją serca czy też zaburzeń jego rytmu.

„Kamil wymaga obecnie stałej kontroli kardiologicznej, pediatrycznej, okulistycznej oraz audiologicznej. Przyjmuje codziennie leki wspomagające pracę serca, dzięki czemu może dziś prowadzić w miarę normalne życie. Jego i nasze marzenia? To, żeby bawić się z rówieśnikami, żeby drabinki na placu zabaw przestały wyglądać jak szczyt nie do zdobycia, żeby uczyć się w szkole i nie mieć nauczania indywidualnego, żeby nie stracić siły na wchodzenie po schodach do swojego pokoju, żeby nie siniały usta i paznokcie. Zwyczajne życie – to takie proste marzenie…” − pisze mama Kamila.

Walka chłopaka o normalne życie stała się inspiracją do otwarcia wielu serc na pomaganie. Nie tylko Kamilowi, ale i innym potrzebującym osobom. Nie z litości, ale dzięki jego inspiracji. Są z różnych miejscowości: Świeradowa-Zdroju, Wrocławia, Legnicy. Chcą pomagać i mają pewien ciekawy pomysł. Powołali fundację CorAdCor, czyli serce do serca.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama