Nowy numer 48/2020 Archiwum

Potrzebujący obok nas

Żeby wesprzeć chorych, samotnych i ubogich, trzeba ich najpierw dostrzec. A potem niejednokrotnie do przyjęcia pomocy przekonać.

Legnicka Caritas przekazała informację, że zakończyła działania w ramach Podprogramu 2018, części wielkiej akcji o nazwie Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Objął on swoim zasięgiem kilkadziesiąt diecezji w Polsce. Dystrybutorami pomocy byli wolontariusze i pracownicy parafialnych zespołów Caritas.

− W diecezji legnickiej żywność trafiła do 7,5 tys. najbardziej potrzebujących osób zakwalifikowanych przez ośrodki pomocy społecznej. W sumie nasza Caritas od października 2018 do czerwca 2019 roku przekazała tym osobom ponad 370 ton żywności – informuje Łukasz Żygadło z Caritas Diecezji Legnickiej. − Osoby najbardziej potrzebujące otrzymały między innymi cukier, mleko, ser, ryż, makaron, olej rzepakowy, powidła śliwkowe, koncentrat pomidorowy, pasztet, szynkę, fasolę białą, marchewkę z groszkiem, herbatniki, gołąbki, kabanosy i miód. Pomoc w diecezji legnickiej można było uzyskać w 29 parafiach, trzech stowarzyszeniach i pięciu ośrodkach pomocy społecznej – dodaje.

Szczególnym wsparciem żywnościowym podczas realizacji Podprogramu 2018 objęto rodziny wielodzietne i dysfunkcyjne, które potrzebowały zwiększonej ilości produktów żywnościowych. − Dostęp do tej pomocy zapewniony był bez jakiejkolwiek dyskryminacji i z poszanowaniem godności osób uprawnionych do jej otrzymania − podkreśla Ł. Żygadło. Tak było też w Chocianowie, gdzie pomoc dotarła do 438 osób. To naprawdę imponująca liczba, ponieważ udzielenie wsparcia wymagało nie tylko zaangażowania przy samym rozładowywaniu i rozdawaniu poszczególnych produktów, ale także po prostu wiedzy, które osoby potrzebują pomocy, jak do nich dotrzeć i niejednokrotnie przekonać do przyjęcia darów. – Swoim działaniem objęliśmy nie tylko naszą parafię, ale całą gminę. Wiele osób potrzebujących wsparcia nie może go uzyskać ze strony ośrodka pomocy społecznej, ponieważ nie mieści się w kryteriach dochodowych ustalonych przez państwo. Na szczęście kryteria Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa są inne. Takie, że wielu ludzi już może otrzymać wsparcie. Dzięki współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej dowiadywaliśmy się, kto potrzebuje naszego wsparcia – mówi Anna Jabłońska z Chocianowa.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama