Nowy numer 42/2019 Archiwum

Czuwanie, akatyst i Eucharystia

Legnicka parafia katedralna przez trzy dni szykowała się do odpustu z okazji święta patronów świątyni oraz całej diecezji.

Przygotowania do sobotnich obchodów rozpoczęły się już w środę 26 czerwca. W ramach codziennych wieczornych nabożeństw o 18.00 odmawiano nie tylko Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa, ale również modlitwę ku czci Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

– Każda wspólnota parafialna ma dwie takie uroczystości. Pierwsza to jest rocznica poświęcenia kościoła. Druga – to obchód liturgiczny patronów kościoła i to się nazywa odpustem, ponieważ w tym dniu można uzyskać odpust – przypominał proboszcz legnickiej katedry ks. Robert Kristman. – To jest starożytna tradycja Kościoła, że wielkie uroczystości są poprzedzone czuwaniem, czyli wigilią. Czasami to czuwanie rozszerzone jest na trochę dłużej. Stąd takie triduum – dodał kapłan. W czwartek 27 czerwca po wieczornej Eucharystii ksiądz proboszcz pobłogosławił ikonę Matki Bożej Częstochowskiej, przed którą następnie odśpiewano Akatyst ku czci Bogurodzicy. Tym bizantyjskim hymnem, przypisywanym św. Romanowi Melodosowi, modlono się w katedrze już po raz drugi. – Śpiewać akatyst – to modlić się do Matki naszego Zbawiciela w wyjątkowy sposób. Niesamowicie piękne tytuły, którymi obdarza ją tekst akatystu, wywołują wzruszenie u każdego, kto go wykonuje lub słucha. Zaśpiewać go – to oddać cześć Tej, która jest naszą największą Nadzieją, Opoką, która chroni naszą ojczyznę i nas samych. To przeżycie, które trudno opisać słowami – dzieliła się swoimi wrażeniami po nabożeństwie Marzena Lewandowska z chóru parafialnego.

Piątkową Mszę św. w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawili tegoroczni neoprezbiterzy, którzy wcześniej przebywali w katedrze na praktyce diakońskiej: ks. Michał Kamiński, ks. Mateusz Maleńczuk i ks. Tomasz Piątkowski. Na początku Eucharystii główny celebrans pobłogosławił kaplicę adoracji. Na koniec wszyscy trzej udzielili obecnym błogosławieństwa prymicyjnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL