Nowy numer 41/2019 Archiwum

Karkonosze. Wypuścili niepylaka!

Niedługo będzie można polować (ale tylko z aparatem fotograficznym!) na odtworzony właśnie gatunek motyla.

Kilkuletnie działania pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego odniosły sukces. Otóż wypuścili oni na wolność w okolicach Zamku Chojnik w Sobieszowie aż 300 sztuk gąsienic niepylaka apollo. Dzięki temu te przepiękne motyle po ponad 100 latach nieobecności w Karkonoszach powróciły w swoje naturalne środowisko. Gąsienice przez kilka dni będą żerować, po czym zbudują oprzęd, by za około 3 tygodnie ukazać się naszym oczom jako dorodne motyle.

- W naszej pamięci ten dzień pozostanie słodko-gorzki. Do pracy z niepylakami przygotowywaliśmy się kilka lat, rozmnażając rośliny żywicielskie, przygotowując zaplecze hodowli i czekając na pierwsze niepylaki przekazane przez Jerzego Budzika. Przez trzy lata prowadzimy hodowlę niepylaka w Jagniątkowa. Wszystkie gąsienice i motyle w naszej hodowli dosłownie przechodzą przez nasze ręce. Spędziliśmy setki godzin z głową w hodowlarkach, starając się wszystko obserwować, uczyć się i zapamiętać tak, aby w kolejnym roku było jeszcze lepiej. W ten dzień widzieliśmy, że wolność smakuje niepylakom wybornie. Smutno nam trochę było, bo nie możemy im w tym momencie więcej pomóc - mówi Dariusz Kuś, szef działu ochrony przyrody w Karkonoskim Parku Narodowym.

Niepylak apollo to jeden z największych motyli żyjących w Polsce. Rozpiętość jego skrzydeł dochodzi nawet do 9 cm. Niestety żyje on bardzo krótko, bo zaledwie 3 tygodnie. W Karkonoszach (po polskiej stronie) niepylak wyginał jeszcze w XIX wieku, po czeskiej na początku XX wieku. Jedną z przyczyn wyginięcia jest to, że motyl nie boi się ludzi i chętnie podlatuje. Stąd masowe odłowy kolekcjonerskie wytrzebiły populację niepylaka apollo w Karkonoszach.

Jeszcze niedawno groziło mu wyginięcie na obszarze całego naszego kraju i mimo działań przyrodników nadal należy on do najbardziej zagrożonych wyginięciem bezkręgowców w Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL