Nowy numer 42/2019 Archiwum

Legnica. Artystycznie wokół Biblii przejdź do galerii

Młodzi grekokatolicy żywo angażują się w życie religijne lokalnej wspólnoty.

Pod hasłem "Слово Боже – пожива душі" (Słowo Boże – pokarm dla duszy) odbyła się w sobotę 15 czerwca kolejna edycja festiwalu organizowanego przez legnicką parafię greckokatolicką Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy. Wydarzenie adresowane do dzieci i młodzieży z południowych protoprezbiteratów (dekanatów) eparchii (diecezji) wrocławsko-gdańskiej tym razem zgromadziło rzesze przyjezdnych z Ukrainy.

– Oni zawsze byli i brali udział w festiwalu, ale nigdy do tej pory nie angażowali się tak licznie – mówi Zofia Tyma, katechetka w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Legnicy im. Bohdana Ihora Antonycza. – Szkoła z ukraińskim językiem nauczania jest dla nich podstawowym miejscem integracji ze środowiskiem własnego narodu, ale tam uczą się też prawosławni, rzymscy katolicy czy Świadkowie Jehowy. To są dzieci imigrantów, którzy dziś są tu, zaś jutro mogą za pracą pojechać gdzie indziej, a jednak świadomość religijna też jest w nich na tyle silna, że się angażują, czego wyrazem jest choćby ich liczny udział w tym festiwalu czy śpiew na dzisiejszej liturgii – dodaje pani Zofia, która jest również dyrygentką chóru parafialnego.

Nowo przyjezdni, nawet jeśli sami nie występują, biorą udział w przygotowaniach. – W Legnicy podoba mi się ukraińsko-polska szkoła, cerkiew greckokatolicka. Chciałem po prostu pomóc przy organizacji festiwalu – mówi Lubomir.

Żywo angażują się również ich rodzice. Mykoła przyjechał z Tarnopola z żoną i dzieckiem. – U siebie, na Ukrainie, też chodzimy do cerkwi, staramy się żyć z Bogiem. Lepiej być tu niż siedzieć w domu – mówi. Podobnie uważa Jurij: – Ksiądz wspiera przyjezdnych Ukraińców. Kościół nam pomaga, my staramy się pomóc Kościołowi. Jesteśmy jedną wielką rodziną.

Na festiwal przybyli jednak nie tylko ukraińscy grekokatolicy. – Jestem Polką, ale uczę się w ukraińskim IV LO, gdzie chodzę na religię rzymskokatolicką – mówi Marysia. – W naszej szkole są różni ludzie, nawet jest jeden buddysta. Szanujemy się nawzajem.

Boską Liturgię (Eucharystię) o 10.30 odprawił władyka (biskup) wrocławsko-gdański Włodzimierz Juszczak, który pochodzi z tutejszej parafii. Następnie w sali parafialnej odbyła się właściwa część festiwalu, kiedy uczestnicy (indywidualni oraz zespoły) z Legnicy, Dąbia, Wrocławia, Zamienic i Przemkowa prezentowali tematykę biblijną poprzez różne formy artystyczne (śpiew, wystawę, pantomimę).

Po występach zostały rozdane świadectwa końcoworoczne osobom uczęszczającym na przyparafialną katechezę. Można było też skorzystać z poczęstunku, a najmłodsi uczestniczyli w zabawach ruchowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL