Chór "Słowiki 60" ze Szczecina zaprezentował się w legnickim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa z nietypowym dla rzymskokatolickiej Mszy repertuarem.
Chór Męski "Słowiki 60" im. Jana Szyrockiego ze Szczecina, którego dyrygentem jest dr Jacek Kraszewski, był jednym z uczestników 50. Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat. Był jednym z zespołów, które tradycyjnie już przy tej okazji śpiewają na niedzielnych Mszach świętych w legnickich parafiach. W przypadku "Słowików" była to Eucharystia o 10.00 w kościele na legnickich Piekarach. Chór pokusił się o niestandardowe połączenie muzyczne.
Zespół wokalny zaprezentował się w trzech utworach. Ciekawość wiernych wzbudził drugi z nich, typowy dla liturgii cerkiewnej, zaś rzymskim katolikom raczej obcy. "Słowiki" wykonały utwór w kompozycji Grigorija Fidorowicza Lwowskiego, Блажени яже избрал (Błażeni jaże izbrał) - "Szczęśliwi, których przygarniasz", fragment Psalmu 65 śpiewany w liturgii bizantyjskiej. Był to zarazem jeden z utworów, który wcześniej zaprezentowali w przesłuchaniach konkursowych.
Grigorij Lwowski - Блажени яже избрал (Błażeni jaże izbrał).– Myśmy w ogóle zaczęli od muzyki cerkiewnej jako męski chór, spadkobiercy małych "Słowików" – dyrygent Kraszewski odwołuje się do Szczecińskiego Chóru Chłopięcego "Słowiki". – Muzyka cerkiewna wszystkim nam leży i przede wszystkim mamy głosy, profondowe basy, także możemy sobie na to pozwolić – mówi, chwaląc się chórzystami dysponującymi najniższym głosem męskim, który w tego typu utworach jest bardzo ważny. – Jest to dla słuchaczy efektowny repertuar. Byliśmy dwa razy w Hajnówce, w sumie "w jaskini lwa" – mówi żartobliwie o Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka". – Startują tam zespoły z całej Europy, rosyjskie, bułgarskie. Udało nam się nawet osiągnąć drugie miejsce. Po prostu leży nam ta muzyka. Jesteśmy w stanie zaśpiewać pełnowymiarowy koncert z muzyką cerkiewną. To jest dla nas piękna muzyka i uważam, że radzimy sobie z tym w miarę przyzwoicie. To tyle, a reszta to po prostu dobra zabawa i jakaś aktywność dla nas, starszych panów – mówi dyrygent.
J. Kraszewski jest profesjonalnym muzykiem, który pracuje również jako adiunkt w Akademii Sztuki w Szczecinie. Pozostali śpiewacy są jednak amatorami. Jeden z chórzystów chwali się dwudziestoletnim doświadczeniem z muzyką cerkiewną. Legnicę kojarzy właśnie dzięki niej. Tu przez lata działał Chór Kameralny "Axion", w którego repertuarze miała ona szczególne miejsce, zaś jego założyciel i dyrygent, dr hab. Jarosław Lewków, jest dziś profesorem w Szczecinie, skąd przyjechali muzycy.
"Słowiki" opuściły Cantat ze Srebrnym Dyplomem. Laureatem Grand Prix został Zespół Wokalny "Rondo" z Wrocławia.