Nowy numer 04/2020 Archiwum

Legnica. Oświadczenie ws. o. Józefa Szańcy OFMConv

Biuro Prasowe Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię odniosło się do zarzutów Przemysława Kowalczyka wobec o. Szańcy o współsprawstwo w domniemanym molestowaniu go przez kard. H. Gulbinowicza.

W dodatku wrocławskim "Gazety Wyborczej" ukazał się artykuł, w którym Przemysław Kowalczyk oskarżył kard. Henryka Gulbinowicza o molestowanie seksualne. Miało do niego dojść 30 lat temu, gdy P. Kowalczyk był uczniem w Niższym Seminarium Duchownym w Legnicy prowadzonym przez ojców franciszkanów.

W artykule pada także nazwisko o. Józefa Szańcy OFMConv, obecnego dyrektora Szkoły Podstawowej oraz Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Franciszka z Asyżu w Legnicy, a dawniej rektora legnickiego NSD. Oskarżenia są bardzo poważne. Przemysław Kowalczyk zarzuca mu stręczycielstwo, twierdząc, że rektor rozmyślnie posłał go do pałacu kardynała w styczniu 1989 r. po odbiór nieistniejącej przesyłki. Sugeruje wręcz, że między o. Szańcą a kard. Gulbinowiczem istniała umowa, "żeby [kardynałowi] podsyłać chłopców".

Do tych oskarżeń odniosło się Biuro Prasowe Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię, wydając oświadczenie:

W związku z artykułem Gazety Wyborczej zatytułowanym „Były uczeń seminarium duchownego oskarżył kardynała Gulbinowicza o molestowanie” wyższy przełożony o. Józefa, byłego rektora Niższego Seminarium Duchownego w Legnicy, natychmiast po otrzymaniu informacji o publikacji w internecie osobiście skontaktował się z o. Józefem. Oświadczamy, że z rozmowy wynikają jasno dwie rzeczy:

Po pierwsze, imię i nazwisko Przemysław Kowalczyk nie figuruje w żadnych archiwalnych dokumentach szkoły. Kilku upoważnionych pracowników szkoły kilka razy sprawdzało dzienniki i inne dokumenty i nie odnaleźli takiego nazwiska.

Po drugie, o. Józef nigdy nikogo po nic nie wysyłał do kard. H. Gulbinowicza. Ani uczniów, ani dorosłych.

Biuro Prasowe Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów)

Aktualizacja. Po kilku godzinach ukazało się sprostowanie to ww. oświadczenia:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Bolek
  22.05.2019 09:49
  Przemysław Kowalczyk oskarżył w "Wyborczej"... A "Wyborcza" to jakiś organ prasowy prokuratury czy Policji? Jak był molestowany, to niech oskarży przed sądem, niech zgłosi na policję, niech policja przeprowadzi śledztwo... chyba tak się to robi w cywilizowanych krajach?
  doceń 5
 • Janek F
  22.05.2019 18:47
  Należę do parafii Ojców Franciszkanów w Legnicy. W parafii tej pracuje Ojciec Józef Szańca. Z pełną determinacją twierdzę że jest on nie tylko wspaniałym księdzem ale także jest człowiekiem którego wszyscy w parafii legnickiej dażą bardzo dużym szacunkiem. Jest on po prostu wielkim autorytetem moralnym i wielokronie dawał tego dowód. Twierdzę że słowa tego oskarżyciela są wielkim oszczerstwem zrobionym z pewnością na czyjeś zamówienie. Jest to bardzo podły i nikczemny czyn osoby z pewnością niezrówniważonej psychicznie. Sądzę że ktoś wykorzystał go do w celu bezpardonowego niszczenia autorytetu kościoła katolickiego w Polsce. Powinien za to ponieść pełne konsekwencje. I takie niesprawdzone rzeczy publikująjeszcze lewackie media. Po prostu wielki wstyd.
  doceń 3
 • Andrzej Byszewski
  23.05.2019 20:47
  W wskazanych latach chodziłem do NSD w Legnicy, nie przypominam sobie takiego ucznia. Oskarżenia jakie padły wobec o. Józefa są absurdalne. Ojciec rektor w sprawach "cielesnych" to kryształ moralności Nigdy ani słowem ani zachowaniem nawet drobną sugestią nie okazał takich zainteresowań. Nam byłym uczniom pozostaje dać świadectwo prawdy o wysokim stopniu uczciwości i moralności dla o. Józefa Szańcy.
  doceń 2
 • Jana
  24.05.2019 19:27
  Jestem parafiankom i jestem za rozliczeniem kościoła za pedofilie ALE za omówienie, taka sama kara, to jest morderstwo
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama