Nowy numer 47/2020 Archiwum

Gwizdanów. Modlitwa za hutników z "Cedyni"

Święty. Florian został godnie uczczony w parafii pw. św. Urszuli w Gwizdanowie.

W niedzielę 19 maja w parafii pw. św. Urszuli w Gwizdanowie została odprawiona Eucharystia w intencji hutników oraz ich rodzin pracujących na co dzień w hucie miedzi Cedynia. Jest to największa w Polsce huta miedzi a znajduje się w miejscowości Orsk, która należy właśnie do tej parafii.

Huta Miedzi „Cedynia” to największy zakład przetwórstwa tego metalu w kraju i jedna z czterech największych walcowni miedzi w Europie. Około 50% miedzi produkowanej w hutach w Głogowie i Legnicy jest przetwarzane na walcówkę w Cedyni. Oprócz walcówki, miedź przetwarzana jest tu również na drut, a także granulat uzyskiwany z walcówki miedzianej i miedzi beztlenowej Cu-OFE.

W tym zakładzie pracuje bardzo dużo osób, które mieszkają na terenie Parafii w Gwizdanowie, dlatego o modlitwę w lokalnym środowisku o Mszę św. w intencji hutników poprosił Ryszard Jaśkowski, obecny dyrektor Huty Miedzi „Cedynia”. Było to historyczne wydarzenie, ponieważ wcześniej nie miało ono miejsca w lokalnej społeczności. W uroczystości uczestniczyła dyrekcja huty w Orsku z dyrektorem na czele, poczet sztandarowy oraz hutnicy z rodzinami.

Ks. Tomasz Hęś proboszcz, w kazaniu mówił m.in.: „Wierność Chrystusowi i autentyczne świadectwo ewangelicznego życia chrześcijan, zawsze pociągały ludzi ku Bogu. Niechaj On sam tchnie w nasze serca ducha mężnego trwania w wierze, na wzór patrona dnia dzisiejszego – świętego Floriana. Modlę się, byśmy na co dzień – przez świadectwo wzajemnej miłości i służby – dawali światu przykład życia, opartego na Ewangelii Jezusa Chrystusa. Hutnikom z serca dziękuję za ich codzienny trud i ofiarną pracę dla dobra naszej Ojczyzny. Warto zatrzymać się  przy tym wszystkim, co czyni Polska Miedź i huty, które są jej częścią, dla innych i dla pomnażania dobra wspólnego. Istnienie tych zakładów to nie tylko godne utrzymanie wielu rodzin z naszej parafii, ale to również dostrzeganie różnego rodzaju potrzeb. Pragnę dzisiaj podziękować za obecność KGHM-u, za obecność hutników w dziele przychodzenia z pomocą innym. Wiedzcie, że towarzyszy Wam zawsze – w życiu rodzinnym i zawodowym – modlitwa i pamięć naszej Parafii w Gwizdanowie a dzisiaj w sposób szczególny kiedy Eucharystia ma taki uroczysty wymiar po raz pierwszy w 40 lecie Huty Miedzi Cedynia.” w naszej Wspólnocie."

Dokładnie tydzień wcześniej w tej samej intencji w głogowskiej kolegiacie modlił się biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński.Na liturgii obecni byli przedstawiciele diecezji legnickiej a na czele z ks. dr. Józefem Lisowskim, kanclerzem Legnickiej Kurii Biskupiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama