Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wiedza nabyta nie przepada

Jędrek, Kasia i Nicola reprezentowali diecezję legnicką w ogólnopolskim finale OTK.

Tegorocznym gospodarzem i organizatorem Olimpiady Teologii Katolickiej była diecezja opolska. Hasłem przewodnim zmagań uczniów szkół ponadgimnazjalnych były słowa: „Św. Jacek – wzór ewangelizacji”. Na finały pojechali też przedstawiciele naszej diecezji: Jędrzej Perdek z Jeleniej Góry, Katarzyna Marusiak z Bolesławca i Nicola Harrison z Legnicy.

Niestety, żadnemu z nich nie udało się stanąć na podium. Najlepszy na finałowym egzaminie był Paweł Pastwa z archidiecezji katowickiej. Ale nasi reprezentanci i tak cieszą się z tego, że znaleźli się wśród 122 uczniów, którzy wygrali etapy diecezjalne. – Do Opola jechałem spokojny. Wydaje mi się, że dlatego, iż uczestniczyłem w etapie ogólnopolskim OTK w ubiegłym roku, więc wiedziałem, czego mniej więcej się spodziewać – mówi Jędrzej Perdek.

– Dyskutując z innymi uczestnikami na różne tematy z pogranicza teologii, filozofii i etyki, można było zobaczyć, że jest to o wiele wyższy poziom debaty niż chociażby w szkole. Jak opowiada, typy zadań były różne – od testów wielokrotnego wyboru, przez uzupełnianie luk w zdaniach wyjętych z Katechizmu Kościoła Katolickiego czy innych tekstów źródłowych, po łączenie ze sobą dat i wydarzeń z nimi związanych. Wśród kilkudziesięciu pytań były mniej więcej takie: „Których świętych Benedykt XVI ogłosił doktorami Kościoła?”, „Kto był pierwszym biskupem Prus?” czy „Wymień pięciu królów Polski, którzy ubiegali się o kanonizację św. Jacka”. Również dla Katarzyny Marusiak tegoroczny finał był kolejnym z rzędu.

– Wcześniej niewiele wiedziałam o świętym Jacku. Dużo dały mi przygotowania do olimpiady. Teraz myślę, że to świetny wzór do naśladowania. Mam nadzieję, że wiedza, którą zdobyłam, przyda mi się w przyszłości, tak jak przydała się ta, którą zdobyłam, przygotowując się do zeszłorocznej OTK. Owocuje ona do dzisiaj w moim życiu – zapewnia bolesławianka. – To były świetne dni. Ciągle pamiętam słowa jednego z organizatorów, że wszyscy jesteśmy zwycięzcami i że to było nasze święto – mówi Nicola Harrison z II LO w Legnicy. – Mieszkam w parafii św. Jacka i cieszę się, że mogłam go poznać.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama