Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zbudują pomnik Henryka Pobożnego

To już przesądzone - wiemy już, gdzie stanie rzeźba najsłynniejszego legniczanina.

W poniedziałek 8 kwietnia, w przeddzień rocznicy tragicznej śmierci Henryka Pobożnego (9 kwietnia 1241 r.), w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej w Legnicy odbyła się konferencja prasowa poświęcona powstaniu fundacji Książę Henryk Pobożny - Obrońca Europy. Jak podkreślał Adam Wierzbicki, prezes fundacji, nie jest ona w żaden sposób podmiotem politycznym, a jej jedynym celem jest budowa pomnika księcia Henryka Pobożnego na pl. Słowiańskim. - Po jego postawieniu fundacja ulegnie rozwiązaniu - zapewniał. W działania fundacji zaangażowali się m.in. Andrzej Lorenc, Mieczysław Koza, Henryka Kułak, Paweł Jagiełło i Marek Mojecki.

- Mamy zielone światło ze strony samorządu Legnicy, pana prezydenta miasta na działania zmierzające do postawienia pomnika na pl. Słowiańskim - mówił Adam Wierzbicki.

Fundacja przygotowuje się powoli do zbiórki pieniędzy. Będzie można wesprzeć dzieło, kupując cegiełki. Fundatorzy liczą też na wsparcie różnych firm oraz instytucji samorządowych i państwowych.

- Mam nadzieję, że dzięki współpracy wszystkich sił uda nam się zbudować wizytówkę dla naszego miasta. Henryk Pobożny to wyjątkowa postać. On zjednoczył różne narody na tej ziemi. Zjednoczył wojska piastowskie, czeskie i niemieckie. Oni zjednoczyli się pod dowództwem księcia, który miał zostać królem Polski. Jak wiemy, nie został nim. Ale gdyby historia potoczyła się inaczej, mielibyśmy w Legnicy swój Wawel - mówił Andrzej Lorenc.

- Nie chcemy, by to był pomnik byle jaki. Będzie wykonany albo z mosiądzu, albo z brązu. Liczymy, że koszt jego postawienia wyniesie ok. 500 tys. zł, ale zaznaczam - to są pierwsze, szacunkowe wyliczenia. Oczywiście, zapewniam, będziemy całkowicie transparentni w naszym działaniu, w naszych finansach. Na pewno rozpiszemy konkurs na projekt i dopiero po jego rozstrzygnięciu będziemy mogli powiedzieć, czy figura Henryka będzie stała np. na cokole czy na kolumnie. Chcielibyśmy, żeby była to postać na koniu, w dynamicznym ujęciu - mówił Adam Wierzbicki.

Działania fundacji można śledzić na jej profilu na Facebooku - Fundacja Henryk Pobozny

Zbudują pomnik Henryka Pobożnego   Slajd z prezentacji fundacji pokazujących jedną z propozycji umiejscowienia rzeźby księcia na koniu na kolumnie na pl. Słowiańskim. mat. Fundacja "Książę Henryka Pobożny - Obrońca Europy"
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama