Nowy numer 49/2020 Archiwum

Po co czekać do lipca?

– Jezus pyta nas, czy miłujemy Go bardziej... – mówi Ryszard, od prawie dwóch dekad namawiający do wchodzenia w abstynencję do końca życia.

W sobotę 23 marca w ośrodku Domowego Kościoła w Kowarach spotkali się członkowie, kandydaci i sympatycy Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, a także ci, którzy wierzą w moc tej idei. Stałą członkinią KWC została m.in. Joanna z Jeżowa Sudeckiego, która od lipca zeszłego roku trwa w abstynencji.

– Roczną deklarację złożyłam na rekolekcjach w Przesiece. To było całkowite zawierzenie się Maryi, złożyłam deklarację na ołtarzu przy Najświętszym Sakramencie. To mnie bardzo poruszyło – wspomina.

– Wstąpiłam do KWC, bo doszłam do wniosku, że alkoholu w moim życiu jest za dużo. Złapałam się na myśleniu w pracy: „Spokojnie, spokojnie, wieczorem się zrelaksujesz przy lampeczce wina...”. Miałam co prawda takie okresy, np. Adwent czy Wielki Post, gdy w ogóle nie brałam alkoholu do ust. Jednak ciągle chciałam zrobić coś więcej... I teraz, na rekolekcjach, postanowiłam, że skoro i tak w lipcu planuję złożyć deklarację całkowitej abstynencji, to dlaczego w ogóle mam zwlekać? Od lipca odczułam wiele łask, bo choć brałam udział w wielu imprezach, na których był alkohol, nie ciągnęło mnie do picia! Przestałam o tym myśleć – opowiada. W diecezji legnickiej istnieje Diakonia Wyzwolenia. Tworzą ją kapłan i siedem małżeństw z różnych kręgów. Jedną z najbardziej znanych par są Ryszard i Ania Szewczykowie. Od dwóch dekad promują abstynencję w duchu Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

– Nigdy nie było łatwo namówić ludzi do całkowitej albo czasowej abstynencji. Krucjata zadaje za Jezusem pytanie o miłość do drugiego. Jezus pytał św. Piotra: „Czy miłujesz Mnie bardziej…?”. I to pytanie jest też do nas. W wolności możemy odpowiedzieć, że kochamy Jezusa „bardziej” i podejmujemy wyrzeczenie, np. za sąsiada, który pije alkohol, czy też innego znajomego, który jest uzależniony. Ostatnio byliśmy na spotkaniu KWC i tam wysłuchaliśmy wykładu, podczas którego prelegent wskazał 54 różne zniewolenia – mówi Ryszard Szewczyk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama