Nowy numer 42/2019 Archiwum

Kapłan odznaczony za misję w Afganistanie

Postanowieniem Prezydenta RP w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim 27 marca otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi oraz Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Ks. kpt. Przemysław Tur pracował przez lata w diecezji legnickiej, m.in. w Złotoryi, Nowogrodźcu i Bolesławcu. Później przeniósł się do ordynariatu polowego. Ostatnio przebywał i posługiwał 7 miesięcy w polskim kontyngencie wojskowym w Afganistanie w ramach VIII zmiany. Teraz został doceniony za swoją pracę duszpasterską i społeczną.

- Byłem w Afganistanie, aby nasi żołnierze mogli tam się wspólnie modlić i skorzystać z chwili rozmowy z kapelanem. Sprawowałem sakramenty i dzieliłem się sobą. Duchowny na misji jest wsparciem, odczytuje chwile różnych słabości wśród wojskowych. Jak stwierdza ks. bp Józef Guzdek, kapelan powinien gasić różne pożary, ma być pewnym bezpiecznikiem relacji międzyludzkich, które w trudnych warunkach misyjnych są wystawiane na próbę - mówił tuż po odznaczeniu ks. kpt. Przemysław Tur.

Podkreśla, że kapłan na misji nie jest tylko od odprawiania Mszy św. i spowiadania, ale od wspierania, budowania morale i po prostu bycia przy żołnierzach.

Czy ks. Przemysław, który nie spodziewał odznaczeń, wybiera się jeszcze na misje?

- Jeśli biskup polowy Józef Guzdek pozwoli, to bardzo chętnie. Wcześniej byłem ponad rok w Kosowie na Bałkanach. Potem przyszedł czas na Afganistan - bardziej wymagający - ocenia kapłan pochodzący z Wałbrzycha.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL