Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego w episkopacie wydał oświadczenie w sprawie lekcji religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Opublikowała go oficjalna strona diecezji legnickiej.
Pomocniczy biskup legnicki Marek Mendyk przywołuje prawo oświatowe oraz rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, które wyraźnie mówi, że religia nie jest przedmiotem dodatkowym, tylko przedmiotem do wyboru, który staje się obowiązkowy po złożeniu stosownego oświadczenia przez rodziców lub pełnoletnich uczniów.
W oświadczeniu czytamy, że życzenie rodziców lub pełnoletnich uczniów w formie pisemnej ma zawierać wolę udziału w zajęciach z religii. I szkoła nie może domagać się deklaracji innej treści lub dawać rodzicom do wypełnienia innych formularzy z zapisem np. „religia (tak/nie)”.
Jak przypomina bp Mendyk, oświadczenie nie musi być ponawiane każdego roku. W Polsce zajęcia religii przeprowadza się dwa razy w tygodniu w ramach planu lekcji szkolnych.
Nie ma podstaw do organizowania zajęć z religii wyłącznie na pierwszych bądź tylko ostatnich godzinach lekcyjnych. Uczniom, którzy nie uczęszczają na lekcje religii, szkoła ma zapewnić opiekę na czas trwania tych zajęć.
- pisze bp Mendyk.
Podobnie jest w przedszkolach, gdzie religia mieści się w ramowym rozkładzie dnia. Nauka religii w przedszkolu może się odbywać zarówno w czasie bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki, jak i poza nim.
Biskup pomocniczy wyraźnie zaznacza, że ewentualnego ograniczenia lekcji religii np. do jednej tygodniowo, może dokonać jedynie biskup diecezjalny. Dzieje się to jednak w szczególnie uzasadnionych przypadkach, rozważanych zawsze indywidualnie i na pisemną prośbę dyrektora szkoły.
Jednocześnie przypominamy, że prawo wyraźnie rozgranicza odpowiedzialność za działalność szkoły pomiędzy władzą samorządową a władzami państwowymi. Jakiekolwiek próby podważania przez organ prowadzący zapisów zawartych w ww. rozporządzeniu wykraczają poza jego kompetencje
- podsumowuje biskup.
Pełny tekst oświadczenia na stronie diecezji legnickiej.