GN 42/2019 Archiwum

W Lubinie poszukują rodziców zastępczych

Czy wiesz, że brakuje ludzi z otwartym sercem, gotowych pomagać dzieciom? Może Wy macie odwagę?

W Lubinie ruszyła kampania promująca pieczę zastępczą. Nosi tytuł „Podziel się domem” i zachęca do zainteresowania się tematem pomocy dzieciom, które z różnych powodów musiały zostać odebrane prawnym opiekunom. Zdecydowana większość rodzin zastępczych w Polsce tworzą osoby spokrewnione z dziećmi. To są dziadkowie, wujostwo, kuzynostwo i rodzeństwo, które z różnych przyczyn losowych decydują się wziąć pod opiekę dzieci. Jednak przybywa dzieci, które będąc odebrane od prawnych opiekunów, muszą trafić do rodzin niespokrewnionych. Te dzielą się na zawodowe oraz niezawodowe. Te pierwsze mają podpisane umowy o pracę z miejscowym Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i są pracownikami tego ośrodka. Wśród wszystkich rodzin zastępczych w Polsce tych jest procentowo najmniej.

Żadne z tych, które są odbierane rodzicom i trafiają do pieczy zastępczej, nie są zabierane z powodu „widzi mi się” urzędnika. To są naprawdę poważne przypadki.

– Większość z nich to są dzieci po przejściach. Nie są to rozkapryszone dzieciaki, które obraziły się na rodziców i chcą trafić do opieki zastępczej. W historiach ich życia są jakieś tragedie, traumy, przemoc, głód, bieda, alkoholizm, zaniedbanie a nawet przemoc seksualna – mówi Artur Michał Tórz, dyrektor Powiatowego Ośrodka Pieczy Zastępczej w Lubinie.

Film promujący rodzicielstwo zastępcze:

Lubin. POPZ. Rodziny Zastepcze
Jędrzej Rams
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama