Uczniowie szkół średnich zmierzyli się w teście wiedzy o św. Jacku i nowej ewangelizacji.
W środę 27 lutego w Legnicy odbył się diecezjalny etap Olimpiady Teologii Katolickiej. Temat przewodni tegorocznych zmagań brzmiał: „Święty Jacek – wzór ewangelizacji”. Uczestnicy odpowiadali na szereg pytań związanych z życiorysem świętego, ale także z ewangelizacją dzisiaj, dlatego warto było znać m.in. dokumenty papieży Franciszka i św. Jana Pawła II. W konkursowych zmaganiach pojawiły sie takie pytania, jak: „Z jakim zakonem związana była siostra biskupa Iwona, Gertruda?”, „Wyjaśnij, co papież Franciszek rozumie pod pojęciem »święci z sąsiedztwa«?” czy „Gdzie znajduje się grób św. Jacka?”.
– W pierwszym etapie wzięło udział aż 318 uczniów z 28 szkół ponadgimnazjalnych z terenu diecezji legnickiej. Na dzisiaj zostało zaproszonych 42 najlepszych. 7 nie dojechało, a więc 35 osób przystąpiło do pisania testu na etapie diecezjalnym – mówił ks. Jarosław Kowalczyk, dyrektor Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej. Młodzi przyjechali z różnych stron diecezji, m.in. z Jeleniej Góry, Zgorzelca, Legnicy. – W OTK biorę udział po raz pierwszy. Zainteresował mnie nią ksiądz katecheta. Bardziej zaintrygowała mnie sama olimpiada niż postać św. Jacka. Jednak przygotowując się do tego etapu, poznałem jego życiorys, wiarę i obecność w Kościele. Zaskoczyło mnie to, że był on bardzo popularnym świętym we Francji – mówi Damian Kamiński z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gryfowie Śląskim. Podobnie było z Zuzanną Wydmuch z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze.
– W pierwszej chwili zainteresował mnie temat – święci. Podsunęła mi go moja katechetka. Początkowo niewiele wiedziałam o św. Jacku. W klasie spotkałam się z kpinami i słowami krytyki, że biorę udział w olimpiadzie katolickiej, ale też zaskoczyło mnie to, że część kolegów i koleżanek mi kibicowała – mówi dziewczyna. Dla diecezji legnickiej św. Jacek Odrowąż jest postacią szczególną. Był on bardzo czczony na polskich Kresach i ten kult przywieźli na ziemie zachodnie przesiedleńcy po II wojnie światowej. Stąd też decyzja, by kościół na legnickim Zakaczawiu, przejęty od protestantów, otrzymał jego wezwanie. Gdy powstała diecezja legnicka, kościół stał się nawet sanktuarium tego świętego. Kilka lat temu świątynię tę rozsławiło wydarzenie o znamionach cudu eucharystycznego, do którego doszło w grudniu 2013 roku.
– Od czerwca jestem wikariuszem w tym miejscu. Ucieszyłem się, kiedy dowiedziałem się, że tematem tegorocznej olimpiady będzie św. Jacek. Uważam, że jest to postać na dzisiejsze czasy. Jest on przedstawiany z dwoma atrybutami w ręce. Są to Najświętszy Sakrament oraz figura Matki Bożej. To dwa filary, na których powinna opierać się nasza wiara. Bardzo się cieszę, że młodzież z całej Polski pozna św. Jacka, postać odległą od naszych czasów, a mimo to bardzo piękną – mówi ks. Paweł Adres.
– Święci w moim życiu pełnią bardzo ważną rolę. Mieszkam pod Jaworem, ale uczę się w Legnicy. Nie miałem do tej pory możliwości odwiedzenia kościoła pw. św. Jacka i zobaczenia tamtejszego cudu. Dzisiaj byłem tam po raz pierwszy i bardzo mocno przeżyłem tę wizytę – mówi Daniel Kocząb. Zwycięzcami etapu diecezjalnego zostali: Jędrzej Perdek z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze, Katarzyna Marusiak z I LO im. Władysława Broniewskiego w Bolesławcu oraz Nicole Harrison z II LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy. – Poziom zmagań był zadowalający. Wielu wykazało się wiedzą bardzo szczegółową. Niektóre odpowiedzi miały charakter miniwypracowań. Zwycięzcy wezmą udział w etapie ogólnopolskim, który odbywać się będzie od 28 do 30 marca na Górze św. Anny w diecezji opolskiej – mówi ks. Jarosław Kowalczyk.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się