GN 42/2019 Archiwum

Każdy przypadek jest inny

Spada przestępczość wśród niepełnoletnich. Co to oznacza dla Policyjnej Izby Dziecka w Legnicy?

To jedna z dwóch takich placówek w województwie dolnośląskim. Jest ewenementem na skalę kraju, ponieważ w pozostałych województwach znajdują się tylko pojedyncze takie instytucje. Ale nie zawsze tak było. Legnicka izba – funkcjonująca wówczas na Zakaczawiu – przed siedmioma laty została zamknięta.

Nową, bardzo nowoczesną, otwarto zaledwie dwa lata temu w komendzie przy ul. Staffa na os. Piekary. Jednak z roku na rok zmniejsza się liczba zatrzymanych tam niepełnoletnich. Od czasu jej ponownego otwarcia naraz przebywało w niej najwyżej 6 osób. Na 12 przygotowanych łóżek. Czy czeka ją likwidacja?

– Następuje sukcesywny spadek liczby osób osadzanych w dolnośląskich Policyjnych Izbach Dziecka. Wiem, że komendant wojewódzki mocno zastanawia się nad sensem istnienia jednej z nich. Na pewno nie tej legnickiej, bo legnicka jest nowa – mówi insp. Leszek Zagórski, szef Komendy Miejskiej Policji w Legnicy. Potwierdza to Monika Kaleta z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. – Na tę chwilę analizujemy efektywność wykorzystania obu placówek. Nie zapadła jeszcze żadna decyzja o likwidacji którejkolwiek. Myślę jednak, że jeśli w ogóle, to czeka to tę we Wrocławiu – wyjaśnia. Zatrzymanie i umieszczenie nieletniego może nastąpić tylko w określonych przypadkach. Trafia on do izby na maksymalnie 120 h. Pierwszym z warunków umieszczenia go tam jest uzasadnione podejrzenie popełnienia czynu karalnego.

– Każde dziecko, które do nas trafia, jest inne. Jako doświadczeni funkcjonariusze musimy rozpoznać, jakiej pomocy będzie potrzebowało przez kilka dni pobytu u nas. Na przykład młody człowiek, który przez dwa tygodnie mieszkał na działkach, jest głodny, wyziębiony, potrzebuje spokoju i bezpieczeństwa – mówi podkomisarz Elwira Buczek z Policyjnej Izby Dziecka w Legnicy. Warto dodać, że w placówce przy ul. Staffa wszystkie pomieszczenia są pod nadzorem kamer: specjalne sypialnie, część kuchenna, świetlice czy spacerniak z miniboiskiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama