Nowy numer 42/2019 Archiwum

Zbadali poziom cukru u uczniów

Przez kilka miesięcy w Zagłębiu Miedziowym trwała akcja badania poziomu cukru u uczniów. Zainicjowała ją mama ośmioletniej Julki, chorej na cukrzycę typu pierwszego.

Kampania społeczno-edukacyjna przybrała nazwę „Słodka Julka” i od razu dostała wsparcie m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej, KGHM oraz Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Legnicy.

Dzięki ich pomocy przez kilka miesięcy szkoły w całym regionie odwiedzili lekarze, pielęgniarki i wolontariusze, wykonując badania przesiewowe poziomu cukru we krwi uczniów. Można było w wielu przypadkach w porę rozpoznać chorobę i zapobiegać jej rozwojowi u dzieci.

Akcję zainicjowała mama Julii z Kościelca pod Legnicą, chorej na cukrzycę typu pierwszego. Jak mówi, głównym celem jej działania była zarówno profilaktyka cukrzycowa wśród najmłodszych, jak również pokazanie, że dzieci z cukrzycą nie muszą czuć się gorsze od swoich rówieśników i tak samo jak one funkcjonować w społeczeństwie.

- Julka, mimo swojego młodego wieku, zdaje sobie sprawę, że będzie walczyć z chorobą do końca życia. Ale wie także, że jej ograniczenia, noszenie plecaka z pompą insulinową, konieczność dokładnego sprawdzania, co i kiedy je, nakłuwania - nie oznaczają tragedii. Jest pogodną, otoczona przyjaciółmi i miłością dziewczynką. To głównie chcieliśmy pokazać przez tę akcję - mówi mama Julii.

W ramach kampanii „Słodka Julka” badania przesiewowe przeprowadzono m.in. w szkołach w Prochowicach, Lubinie, Legnicy, Rudnej, Złotoryi, Przedmościu czy Ścinawie, obejmując badaniami ponad 5 tys. dzieci.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL