GN 42/2019 Archiwum

Ikona jako inspiracja dla sztuki współczesnej

Grzegorz Niemyjski w Muzeum Miedzi opowiadał o tajemniczym świecie ikon.

W piątek wieczorem w Muzeum Miedzi w Legnicy Grzegorz Niemyjski, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia, opowiadał o inspiracji ikonami w sztuce współczesnej.

- Renata Rogozińska w książce "Ikona w sztuce XX wieku" opisuje właśnie tę zależność, jak twórcy awangardy: Kazimierz Malewicz, Wassily Kandinsky, Piet Mondrian czy Marc Chagall i wielu innych, inspirowali się ikonami. Kandinsky, malarz i naukowiec, twórca teoretycznych podwalin malarstwa abstrakcyjnego, wychodził  z założenia, że piękne jest to, co wewnętrznie piękne. Czyli nie powłoka, sama powierzchowność dzieła, ale istota jego przekazu. I tutaj jest już blisko do ikony. Malarze i rzeźbiarze inspirowali się ikoną zarówno pod względem formalnym, jej uporządkowaną wewnętrzną kompozycją, gamą kolorystyczną, płaską plamą barwną, jakąś energią płynącą z tej formy, ale przede wszystkim jej przekazem treściowym. Siłą oddziaływania duchowego. Nie dziwi to zafascynowanie ikoną, także dzisiaj, ponieważ jest  ona modlitwą wypowiedzianą językiem plastyki. Istnieje w nas potrzeba odniesienia się do materialnej rzeczywistości poprzez świat duchowy, współczesna kultura w większości tego nie oferuje, a w ikonie właśnie to można odnaleźć. Wewnętrzne piękno ikony, poprzez geometryczną kompozycję linii i plam barwnych, zaburzonych proporcji, odwróconej perspektywy, wręcz w matematyczny sposób, tworzy niezwykłą i niepowtarzalną harmonię. Dobrze namalowana ikona jest inspirująca, świeci wewnętrznym światłem i pięknie brzmi bo jest uporządkowana jak utwór muzyczny - mówił prelegent.

W wykładzie artysta zawarł też opowieść o historii ikony, o jej typach a także o samej warstwie technicznej tych dzieł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama