Nowy numer 31/2020 Archiwum

Tutaj wchodzę w inny świat

– Nie zakładamy z góry, że uczestnicy zostaną księżmi. Ale to, że wracają do nas, musi znaczyć, że spędzają tu ważne dla siebie chwile – mówi jeden z kleryków.

W ostatni weekend ferii w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej odbyły się rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej ze szkół ponadgimnazjalnych. Przyjechało na nie prawie 30 chłopaków. Nie każdy z nich marzy, by zostać w przyszłości księdzem, ale na pewno przynajmniej niektórzy zastanawiają się nad wyborem właśnie takiej drogi życiowej. – Poprzednim razem na przyjazd namówił mnie proboszcz.

Teraz zdecydowałem się już sam, choć nie planuję wstąpienia do seminarium. Bardzo spodobały mi się wieczorne nabożeństwa. Ich oprawa, śpiewy, modlitwy, nastrój zadumy. Było świetnie – mówi Łukasz, jeden z uczestników. Wychowawcy i alumni organizują rekolekcje, by młodzi w jak najlepszych warunkach, odważnie mogli zadać sobie i Bogu pytanie o ścieżkę powołania. – Sam przyjeżdżałem na takie rekolekcje przed wstąpieniem do seminarium. Teraz uczestniczę w ich przygotowaniu. Staramy się patrzeć na uczestników jak na zwyczajnych ludzi – nie zakładamy z góry, że na pewno zostaną księżmi. Naszym celem jest stworzenie takich warunków, by oni spotkali się tu z Jezusem. Co od Niego usłyszą, to już sprawa między nimi a Nim. Myślę, że to, iż wracają tutaj raz po raz, jest dobrym sygnałem, że przeżywają tutaj ważne dla siebie chwile – uważa kl. Karol Diduszko.

Jednym z tych „powracających raz po raz” jest Mikołaj z parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze. – W seminarium jestem po raz piąty, a na samych rekolekcjach po raz trzeci. Pamiętam, jak przyjechałem tutaj po raz pierwszy i usłyszałem przepiękne śpiewy po łacinie. To mnie ujęło i z wielką radością tutaj wracam – mówi chłopak. Podobnie było z Gabrielem. – Jestem tu po raz drugi. Za pierwszym razem na wyjazd namówił mnie nasz proboszcz, ks. Sławomir. Zanim przyjechałem, dużo czytałem w internecie o takich rekolekcjach. Zainteresowałem się, bo wydawały się ciekawe. Po trzech dniach, gdy już wyjeżdżałem, postanowiłem, że wrócę. I wróciłem. Gorąco polecam. Można się spokojnie pomodlić, porozmawiać – mówi Gabriel z parafii pw. św. Michała Archanioła i św. Anny w Wykrotach.

Są i tacy, którym oferta wspólnoty szczególnie odpowiada. To ci, którzy myślą o tym, by za jakiś czas złożyć podanie o przyjęcie do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej. – Najpierw była zwykła ciekawość, a z czasem chęć przeżycia tego, czego doświadczyłem już wcześniej na danych rekolekcjach. Przede mną matura i decyzja, jaką drogę życiową wybrać. Myślę o kapłaństwie, dlatego tak często bywam w seminarium. Tutaj przyciąga mnie niesamowite uczucie pokoju i ciszy. W świecie, w którym żyję, dokucza mi wszechobecny hałas i gonienie za wszystkim. Tutaj wchodzę w inny świat – mówi Mateusz z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Świerzawie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama