10 lutego podczas uroczystej Eucharystii odbył się obrzęd pobłogosławienia i intronizacji Najświętszego Sakramentu w nowym tabernakulum, osadzonym w ołtarzu głównym olszyńskiej świątyni.
To pierwsza taka uroczystość od 1946 r., kiedy na prośbę ks. proboszcza Władysława Stefańskiego ks. infułat Karol Milik, administrator apostolski Dolnego Śląska, zgodził się, aby olszyńscy duszpasterze mogli przechowywać Najświętszy Sakrament w poewangelickim olszyńskim kościele, który został później kościołem parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. 10 lutego, podczas Mszy św. o godz. 11, której przewodniczył ks. prałat Stanisław Szupieńko, diecezjalny konserwator zabytków, pobłogosławiono nowe tabernakulum, gdzie umieszczono Najświętszy Sakrament.
Ksiądz Szupieńko osobiście zaprojektował tabernakulum do olszyńskiej świątyni parafialnej, dostosowując je do renesansowego stylu, w jakim w 1652 r. za sprawą fundacji Wilhelma von Uechtritz, dziedzica Olszyny, wykonana została nastawa ołtarza głównego. Ciekawym elementem jest płaskorzeźba przedstawiająca scenę ostatniej wieczerzy, nawiązującej do obrazu, który znajdował się w predelli nastawy ołtarzowej i po jej renowacji w 1964 r. zaginął. Fundacja nowego tabernakulum, jak podkreślił ks. proboszcz Bogusław Wolański, konieczna była także z uwagi na zapewnienie godnego przechowywania Eucharystii w zgodzie z aktualnymi wymogami i odpowiedniego zabezpieczenia Najświętszego Sakramentu w tym względzie.
W homilii ks. prałat Stanisław Szupieńko nawiązał do tematu nastawy ołtarzowej, która zgodnie ze swoim motywem przewodnim ma prowadzić wiernych przez historię zbawienia. Tę ideę oddaje inskrypcja, która znajdowała się pod obrazem centralnym nastawy, a która głosi: „Chrystus narodził się, wyprawił Ostatnią Wieczerzę, cierpiał i umarł, tryumfuje zmartwychwstały i uniesiony został w niebo, żeby nas ocalić, jak Pelikan swoją krwią pisklęta. Musisz to pojąć: Wiara, Nadzieja i Miłość”. Ksiądz Stanisław stwierdził, że koncepcja nastawy zawiera „kapitalną myśl teologiczną”, która skupia się na tym, że życie chrześcijanina najpełniej jaśnieje właśnie w praktykowaniu tych trzech cnót. Nowe tabernakulum pobłogosławione zostało po modlitwie powszechnej, kiedy główny celebrans odmówił specjalną modlitwę, przepisaną rytuałem, i dokonał okadzenia nowego „namiotu spotkania”.
W procesji z darami przyniesiono nie tylko materię do sprawowania Eucharystii, ale także kluczyk do nowego tabernakulum i tron przeznaczony do wystawiania Najświętszego Sakramentu. Po udzieleniu Komunii św. w tabernakulum spoczęły Postacie Eucharystyczne, aby wierni „wielbiąc tutaj Chrystusa, nieustannie jednoczyli się z tajemnicą Jego odkupienia”. Wykonawcą tabernakulum była Pracownia Brązownicza sp. j. Dariusz Mańka – Michał Gęzikiewicz w Konarzewie k. Poznania. Rzeźbę przedstawiającą ostatnią wieczerzę wykonał Jakub Wozowicz z Krakowa. Fundatorami tabernakulum są rodzice dzieci pierwszokomunijnych, rocznicowych oraz młodzieży bierzmowanej z 2018 roku, a także Wspólnota Żywego Różańca, Parafialny Zespół Caritas, Stowarzyszenie Kobiet z Problemem Onkologicznym „Amazonka” w Olszynie, Anna Dudkiewicz oraz Ewa i Michał Cybulscy.