Za dwa dni Walentynki. Może warto zabrać ukochaną /-ego do Krzeszowa, do patrona tego dnia?
Od środy 13 do niedzieli 17 lutego w krzeszowskiej bazylice mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP będą wystawione relikwie św. Walentego. To wyjątkowa okazja do modlitwy, nie tylko ze względu na przypadające na czwartek "walentynki". Chodzi o to, tłumaczy Jacek Trybuła, rzecznik pasowy sanktuarium, że na co dzień relikwie świętego znajdują się w ołtarzu św. Jadwigi Śląskiej w Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich w Krzeszowie. Nie wszyscy pielgrzymi tam zaglądają a więc i nie mają możliwości modlitwy przed tymi relikwiami.
Jacek Trybuła tłumaczy, że kult św. Walentego nie jest charakterystyczny dla cystersów, choć oczywiście pod jego wezwaniem wznosili również świątynie, czego przykładem jest Lubiąż. W przypadku Krzeszowa, nie ma żadnych wzmianek o jego historycznym kulcie w opactwie. Pozyskanie przez opata Petrusa II Keylicha jego relikwii nie było więc działaniem planowym. Razem ze św. Walentym przywieziono również relikwie św. Fortunata. Dokument potwierdzający ich autentyczność datowany jest na 4 lipca 1685 r. Odręczny dopisek na jego odwrocie poświadcza jego przywiezienie na Śląsk, a dnia 8 listopada 1790 r. autentyczność relikwii potwierdził ówczesny sufragan wrocławski Anton Ferdinand von Rothkirch und Panten. Ze względu również na lakowe pieczęcie opata Petrusa, możemy stwierdzić, że to właśnie w 1790 r. relikwie św. Walentego zostały umieszczone w kaplicy św. Jadwigi w krzeszowskim Mauzoleum Piastów.
Święty Walenty to biskup i męczennik (III w.) orędownik podczas ciężkich chorób (szczególnie psychicznych i epilepsji) oraz patron zakochanych. W ikonografii przedstawiany jest jako kapłan w ornacie, z kielichem w lewej ręce, a z mieczem w prawej, także w stroju biskupa uzdrawiającego chłopca z padaczki.
Zazwyczaj są one ustawione przy ołtarzu w Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich. Według historii zbadanej przez Krystiana Michalika, kult św. Walentego nie był wcale charakterystyczny dla całego zakonu cystersów. Pojawiały się, oczywiście, wyjątki i tymi są relikwie w Krzeszowie czy kościół pod jego wezwaniem w opactwie w Lubiążu. Te do Krzeszowa sprowadzono około w XVII wieku.