Nowy numer 2/2021 Archiwum

Jubieluszowe Te Deum przejdź do galerii

Prawie 100 kapłanów i bardzo wielu wiernych dziękowało Bogu za dekadę posługi biskupiej bp. Marka Mendyka.

W czwartek 31 stycznia br. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy zebrali się ci, którzy mieli powód dziękować Bogu za posługę bp. Marka Mendyka. Tego dnia przypadała bowiem 10. rocznica przyjęcia przez niego sakry biskupiej.

Niestety jubilata na liturgicznym dziękczynieniu zabrakło. Jak tłumaczył bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz diecezji legnickiej, przyczyną nieobecności były problemy z powrotem bp. Marka z Panamy. Co prawda jubilat już był w drodze, ale na Eucharystię nie zdążył.

W ławach kościoła zasiadło bardzo wielu kapłanów, sióstr zakonnych, przedstawiciele różnych ruchów i stowarzyszeń katolickich a także poczty sztandarowe m.in. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej.

Liturgii przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski. Okolicznościowe kazanie wygłosił jednak bp Stefan Cichy, emerytowany ordynariusz diecezji legnickiej. Wspominał w nim o zasługach biskupa Marka dla diecezji legnickiej, jego ofiarnej pracy w myśl zawołania na herbie biskupim "In Verbo Tuo Domine! a także o tym, że jest to jak na razie jedyny biskup konsekrowany w legnickiej katedrze. Całość poniżej:

Biskup Marek przyjął sakrę biskupią 31 stycznia 2009 roku w legnickiej katedrze pw. św. Piotra i Pawła. Głównym konsekratorem był ówczesny biskup legnicki Stefan Cichy.  Współkonsekratorami byli: abp Marian Gołębiewski – metropolita wrocławski i bp Stefan Regmunt, biskup zielonogórsko-gorzowski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama